Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Reostat Potenciometr- dělič napětí Reostat-je rezistor, jehož odpor je možno měnit. -na válci z izolantu je navinutý odporový drát, který je spojen mezi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Reostat Potenciometr- dělič napětí Reostat-je rezistor, jehož odpor je možno měnit. -na válci z izolantu je navinutý odporový drát, který je spojen mezi."— Transkript prezentace:

1 Reostat Potenciometr- dělič napětí Reostat-je rezistor, jehož odpor je možno měnit. -na válci z izolantu je navinutý odporový drát, který je spojen mezi dvěma svorkami (A),(B) - Třetí svorka (C) je spojena s vodivým kontaktem - jezdcem Obr. 154/2.63 Schematická značka

2 Užití reostatu 1.K regulaci proudu A (A)(B) 2.Jako dělič napětí - potenciometr (A)(B) V + +

3 Elektrická práce Elektrická energie Při průchodu elektrického proudu vodičem konají síly elektrického pole práci - elektrickou práci. Prochází-li vodičem mezi jehož konci je napětí U, proud I po dobu t, vykoná elektrické pole práci :

4 A A (1)(2) VV U1U1 U2U2 Čím větší je napětí mezi konci vodiče, tím větší je i elektrická práce (výkon) (1) (2) V I1I1 I2I2 A I + + Čím větší je elektrický proud procházející vodičem, tím větší je i elektrická práce (výkon)

5 Výkon elektrického proudu Výkon P je užitečná práce vykonaná za 1 sekundu Příkon P o je elektrická práce, která se skutečně za1 sekundu vykonala Příkon=100% Příklad: Výkon= 8% Ztráty = 92%

6 Vzorec pro výkon Vzorec pro příkon Známe-li elektrický výkon P (příkon P o )a dobu t, po kterou vodičem procházel proud, určíme elektrickou práci ze vztahu: Jako jednotku elektrické práce užíváme wattsekundu ( )

7 Účinnost η vypočítáme jako podíl výkonu a příkonu Účinnost nemá jednotky, píše se pouze jako desetinné číslo, zlomek nebo v procentech.


Stáhnout ppt "Reostat Potenciometr- dělič napětí Reostat-je rezistor, jehož odpor je možno měnit. -na válci z izolantu je navinutý odporový drát, který je spojen mezi."

Podobné prezentace


Reklamy Google