Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OHMŮV ZÁKON VY_32_INOVACE_08-11. Ohmův zákon pro část obvodu Voltampérová charakteristika vodiče - graf závislosti proudu na napětí:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OHMŮV ZÁKON VY_32_INOVACE_08-11. Ohmův zákon pro část obvodu Voltampérová charakteristika vodiče - graf závislosti proudu na napětí:"— Transkript prezentace:

1 OHMŮV ZÁKON VY_32_INOVACE_08-11

2 Ohmův zákon pro část obvodu Voltampérová charakteristika vodiče - graf závislosti proudu na napětí:

3 Ohmův zákon pro část obvodu: Je-li kovový vodič při průchodu proudu ochlazován tak, že se jeho teplota nemění, je proud procházející vodičem přímo úměrný napětí mezi konci vodiče. I ~ U Poměr napětí a proudu je konstantní a platí:

4 ZATĚŽOVACÍ CHARAKTERISTIKA ZDROJE

5 A V Sestavíme obvod podle schématu a změříme napětí naprázdno U 0. Toto napětí má stejnou hodnotu jako napětí elektromotorické. Zmenšováním odporu reostatu zvětšujeme proud I a měříme svorkové napětí U. UeUe

6 Graf závislosti svorkového napětí na odebíraném proudu – zatěžovací charakteristika zdroje:

7 Zatěžovací charakteristika ploché baterie má lineární průběh. S rostoucím proudem se snižuje svorkové napětí a platí: U 0 – U = R i I R i je vnitřní odpor zdroje

8 Vyjádříme-li svorkové napětí U = RI, získáme po úpravě Ohmův zákon pro uzavřený obvod:. Proud v uzavřeném obvodu je roven podílu elektromotorického napětí zdroje a celkového odporu R+R i.

9 Úloha č. 1 V tabulce jsou uvedeny hodnoty napětí a proudu dvou různých součástek. Určete, pro kterou součástku neplatí Ohmův zákon. 1. součástka 2. součástka U/V I/A U/V I/A 2821,5 2,5102,53,4 31234,2 3,5143,54,9

10 Úloha č. 2 V uzavřeném obvodu je zapojen zdroj o elektromotorickém napětí 4,6 V a rezistor o odporu 2,2 Ω. Obvodem prochází proud 2 A. Určete vnitřní odpor zdroje.

11 Úloha 2 - řešení Platí:

12 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor grafů a obrázků: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "OHMŮV ZÁKON VY_32_INOVACE_08-11. Ohmův zákon pro část obvodu Voltampérová charakteristika vodiče - graf závislosti proudu na napětí:"

Podobné prezentace


Reklamy Google