Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výcuc a něco pro zopakování Eva Továrková Terénní Programy OL.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výcuc a něco pro zopakování Eva Továrková Terénní Programy OL."— Transkript prezentace:

1 Výcuc a něco pro zopakování Eva Továrková Terénní Programy OL

2 1. Manuál bezpečné aplikace 2. ÚP – malá vsuvka 3. Opium a Morfium – perličky 4. SexByznys – Rozkoš bez rizika

3  OBECNÉ ZÁSADY: 1. IV aplikace je nejriskantnější 2. To co klientům stále opakujeme - Veškeré náčiní k aplikaci drogy by mělo být – VLASTNÍ, ČISTÉ a DOKONCE I STERILNÍ! 3. Nejlepší dostupná očista klienta před aplikací je – KLASICKÉ MÝDLO.

4  BUCHNY, JEHLY: 4. Vždy nepoužité čisté a ostré 5. Jehlou nikdy nemíchej nášleh!!! Míchej pístem. 6. Jehla by měla svírat s žílou úhel asi 45° a hrot by měl být z tvého pohledu dole. Jinak Ti jehla bude klouzat,,rovnou se nezabodne“. 7. Aspiruj! Aby se nestalo, že nebudeš v žíle. 8. Aplikuj směrem k srdci! A hledej místo mezi chlopněmi, které jsou v žíle!

5

6  ALKOHOLOVÉ TAMPÓNY – KONZELÍNY: 9. Alkohol jen před vpichem 10. Přetři místo jen jednou - směrem dolů od srdce 11. Počkej až alkohol zaschne 12. Alkohol je jen na jedno použití! 13. Po aplikaci – jedině buničina! 14. Pro zdatné : není k zahození místo vpichu přelepit náplastí a později natřít mastí

7  VODA, FILTRY,ŠKRTIDLO: 15. Filtr – musí být čistý – zadrží humus! Při absenci filtru je varianta – bavlna, vatová tyčinka do ucha, v horším, ale taky možném případě nezmačkaný, nepoužitý filtr z cigarety. 16. Voda – pro nášleh ať je sterilní. Pokud je nedosažitelná, možná je i balená, neochucená, neperlivá a nepoužitá voda, nebo voda z kohoutku, kterou min. 10 převařit. 17. ŠKRTIDLO!!!

8  KAM APLIKOVAT? 1. Nejlepší je předloktí 2. Nohy – nic, moc… 3. Nejhorší krk a třísla

9  ZPŮSOBY : 1. Kapsle 2. Šňupání 3. Kouření 4. IV aplikace 5. Anální aplikace

10  CHYBY U IV APLIKACE: 1. Olizování jehly před a po vpichu 2. Krvavý konzelín 3. Jízda po vpichu 4. Aplikace do chlopní 5. Šicí stroj 6. Hustý nášleh 7. Výplach 8. Sežmoulaný filtr 9. Nášleh bez aspirace 10. Nesprávná orientace hrotu jehly

11  POSKYTOVANÉ SLUŽBY:  Příspěvek na péči, hmotná nouze….  Hmotná nouze – musíš pracovat a nebo být evidovaný na ÚP!  Příspěvek na bydlení, živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc! – nezapomínejme!  Kdykoliv půjdeme na ÚP, pro radu, poptávku, nabídku, informaci – chtějme doklad!

12  ZPROSTŘEDKOVÁNÍ ZAMĚSTNÁNÍ:  A) zájemce o zaměstnání – zájem o zprostředkování zaměstnání. I když jsi v pracovním poměru, můžeš se zaregistrovat a stát se zájemcem o zaměstnání.  B) Uchazeč o zaměstnání = čl. který je evidován na ÚP

13  !!! Pokud chci práci a jsem zájemcem či uchazečem, musím si s úřednicí domluvit, co je pro mě výhodné zaměstnání – stanovit podmínky! Hrozí vyřazení z ÚP.  !!! Z Úp se můžu kdykoliv bez udání důvodů odhlásit a na druhý den se můžu klidně zase přihlásit.  !!! Na PVN má čl. nárok 6 měsíců po ukončení v zaměstnání. Maximální výše je 13.762Kč.

14  SANKCE: 1. 3 m ě síce: - v p ř ípad ě, ž e se odst ě huji a nezm ě ním adresu na ÚP. - vyd ě lávám více jak 4000K č 2. 6 m ě síc ů : - v p ř ípad ě vykonávání pracovní č innosti - odmítnutí nastoupení do vhodného zam ě stnání - odmítnutí na p ř edem domluvený rekvalifika č ní kurz - odmítnutí nastoupení na ve ř ejnou slu ž bu - uchaze č odmítne nastoupit na zdravotní č i psychiatrické vyšet ř ení…

15 PROBLÉM = GENERÁLNÍ ŘEDITELSTVÍ ÚP 950 191 111

16  ÚČINKY NA PSYCHYKU: 1. Euforie 2. Pocit tepla 3. Snížení bdělosti 4. Pokles vědomí (jasnosti) 5. Projasnění nálady 6. Útlum vnímání bolesti jakéhokoliv druhu

17  SOMATICKÉ ÚČINKY: 1. Dýchání : zpomalení frekvence dechu 2. Trávicí trakt : opioidy vyvolávají těžkou zácpu 3. Krevní oběh : pokles krevního tlaku, zpomalená srdeční akce, roztažení cév 4. Nedokonalé vyprazdňování močové trubice 5. Kůže : svědění, typické poškrabování po celém těle i ve stavu bezvědomí.

18  PŘÍZNAKY UŽITÍ:  A) Psychické - euforie, - porucha vědomí - kóma  B) Tělesné - zmenšené zornice - zmodrání kůže - zpomalení dechu

19  Bezvědomí, ze kterého intoxikovaného nemůžete probudit – bolestivý impulz ( zatlačení prstů pod čelist) - Pokud to nepomáhá, postižený je na hranici smrti.  Výraznější riziko předávkování je v kombinaci s jinými tlumivými látkami – alkohol, benzodiazepiny (hrozí ztráta dechu, selhání oběhu je sekundární, riziko aspirace zvratků při vědomí)

20  MÁK SETÝ: - PĚSTOVÁNÍ MÁKU V ČR JE POVOLENO, NENÍ POTŘEBA LINCENCE. - NAD 100m2 – podléhá pouze ohlašovací povinnost - Od roku 2007 je v ČR v Evropě největším producentem máku.

21  ZÁKLADNÍ BEZPEČNĚJŠÍHO BRANÍ OPIA: 1. opium kouřit, nebo vypít 2. když injekčně, tak opium opakovaně zahřát (do varu) s kyselinou, rozpustit 3. opakovaně pečlivě filtrovat 4. používat menší jehlu, menší vpich, menší díra v ruce 5. používat desinfekci, místo vpichu musím být čisté 6. roztok by měl být čerstvý, neskladovat ho!!! (obsahuje živiny, množí se v něm rychle bakterie a plísně) 7. dojíždět dávku pomalu (hrozí krevní sraženina a ucpání cévy) 8. nekombinovat se Subutexem, blokuje efekt morfia a nemá to smysl 9. čím víc se filtruje a převařuje tím lépe!

22 - zdravotní, sociální a terapeutické služby. - Vyšetření probíhá třeba i v pojízdné sanitce. Kde jsou gynekologové, sestry.  RBR: - občanské sdružení - Cíl – prevence přenosu pohl. onemocnění - 10.000 registrovaných klientek - 2500 testů ročně na HIV - 20 výjezdů sanitkou za rok - Mezinárodní spolupráce Zimbabwe a Ukrajina - Testy, vyšetření - zdarma, je však nutná kartička pojištěnce

23  Prostituce není povolena/ ani výslovně zakázána.  Nový trestný čin! – Prostituce ohrožující mravní vývoj dítěte.  Zákon č. 241/1922 Sb. – ZÁKAZ ZŘIZOVÁNÍ NEVĚSTINCŮ.

24  PERLIČKY: !!! Pokud chceš provozovat anální, orální i vaginální sex, je zapotřebí ke každému styku nový kondom! Abys nepřenášel/a bakterie př. z konečníku do úst.  Pro uživatele se k sexu doporučuje kvalitní anální kondom (koupě sexshop) – je na dlouhé jízdy jako dělaný.

25 PŘEJI PĚKNÝ ZBYTEK DNE


Stáhnout ppt "Výcuc a něco pro zopakování Eva Továrková Terénní Programy OL."

Podobné prezentace


Reklamy Google