Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Denní motýli Denní motýli Pří_081_Rozmanitost přírody_Denní motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Denní motýli Denní motýli Pří_081_Rozmanitost přírody_Denní motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Denní motýli Denní motýli Pří_081_Rozmanitost přírody_Denní motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Rozmanitost přírody.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva.V prezentaci jsou stručným způsobem uvedeny některé nejznámější druhy našich denních motýlů, způsob a vývoj jejich života.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978-807289-301-0.  Je určen pro předmět přírodověda 5. ročník.

3 1.

4 Motýli tvoří druhou největší část hmyzu, hned po broucích. V dospělosti mají dva páry blanitých křídel, pokrytých jemnými šupinkami a často krásně zbarvenými. Na světě je známo kolem 180 000 druhů. Dospělí jedinci mají ústní ústrojí přeměněno v sosák. Patří mezi hmyz s proměnou dokonalou. Vývojové stadia jsou: vajíčko → larva (housenka) → kukla → dospělý jedinec (motýl).

5 Většina motýlů se živí nektarem z rostlin a k tomu mají přizpůsobené ústní ústrojí – sosák. 2.

6 Samička naklade oplozená vajíčka na rostliny. Z vajíček se vylíhnou larvy (housenky). Po dokončení larválního vývoje se housenka zakuklí. Po určité době z kukly vyleze dospělý jedinec – motýl.

7 vajíčka 3. housenka 6. 5. 4. kukla motýl

8

9 Typickým znakem je výrazné zbarvení a paličkovitá tykadla. Bělásek zelný 7. Babočka paví oko 8.

10 9. Otakárek fenyklový

11 Žluťásek řešetlákový 10. Jasoň červenooký 11.

12 12. Babočka kopřivová 13. Okáč pýrový

13

14

15

16

17

18

19


Stáhnout ppt "Denní motýli Denní motýli Pří_081_Rozmanitost přírody_Denní motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google