Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Noční motýli Pří_082_Rozmanitost přírody_Noční motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Noční motýli Pří_082_Rozmanitost přírody_Noční motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 Noční motýli Pří_082_Rozmanitost přírody_Noční motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Rozmanitost přírody.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva. V prezentaci jsou stručným způsobem uvedeny některé nejznámější druhy našich nočních motýlů, způsob a vývoj jejich života.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978-807289-301-0.  Je určen pro předmět přírodověda 5. ročník.

3 1.

4 Motýli tvoří druhou největší skupinu hmyzu, hned po broucích. Dospělci mají dva páry blanitých křídel, pokrytých jemnými barevnými šupinkami. Na světě je známo okolo 180 000 druhů. Dospělí jedinci mají ústní ústrojí přeměněno v sosák. Patří mezi hmyz s proměnou dokonalou. Vývojové stadia jsou: vajíčko → larva (housenka) → kukla → dospělý jedinec (motýl).

5 Většina motýlů se živí nektarem z rostlin a mají k sání přizpůsoben ý sosák. 2.

6 Samička naklade oplozená vajíčka na rostliny. Z vajíček se vylíhnou larvy (housenky). Po dokončení larválního vývoje se housenka zakuklí. Po určité době se z kukly vylíhne dospělý jedinec – motýl.

7 vajíčka 3. housenka 6. 5. 4. kukla motýl

8

9 Většina druhů je aktivní v noci. Mají méně výrazné zbarvení. Mají nitkovitá nebo hřebenitá tykadla. Některé druhy mohou člověku i škodit, (např. mol šatní, jehož larvy požírají oblečení z přírodních materiálů).

10 Mol šatní 7. Patří mezi molovité, dosahuje velikosti 4 až 8 mm. Je to obávaný škůdce na oblečení a jiných přírodních látkách. Jeho larvy se živí bílkovinou - keratinem, která je obsažená v různých přírodních materiálech (vlna, kůže, peří…). Proto lidé často chrání své šatníky různými odpuzovači. Je rozšířený po celém světě.

11 Lišaj smrtihlav 9. Vyskytuje se v Africe, malé části Asie a Jižní Evropy. V severnějších částech Evropy se trvale nevyskytuje, ale každoročně sem zalétá. Je to největší motýl z čeledi lišajovitých, který se vyskytuje na území ČR, rozpětí křídel může dosáhnout až 13 cm. Jméno smrtihlav získal podle obrazce na vrchní straně těla, připomínající lebku. Mimo nektaru z rostlin se lišaj rád živí medem ze včelích úlů. Jeho housenky se živí mnohými rostlinami, především však lilkovitými (brambory…).

12 8. Lišaj paví oko Rozpětí křídel dosahuje okolo 7 cm. Vyskytuje se téměř v celé Evropě a v malé části střední Asie. Jeho housenky se živí listy stromů (převážně lípy, topolu, vrby a ovocných stromů). Své jméno získal podle dvou viditelných skvrn ve tvaru očí, které jsou ovšem vidět pouze při letu. Tímto vzhledem odpuzuje nepřítele.

13 Přástevník medvědí 10.

14 Martináč habrový 11.

15 Dlouhozobka svízelová Dlouhozobka svízelová 12. Patří mezi noční motýly, ale létá i přes den, kdy saje nektar rostlin. Rozpětí křídel dosahuje okolo 5 cm. Housenky se živí různými druhy svízelů. Svým vzhledem může připomínat kolibříka. Patří mezi tažné druhy, vyskytuje se ve značné části Evropy, severní Afriky a Asie. V České republice se trvale nevyskytuje, ale každoročně k nám přilétá.

16 Bekyně mniška 13. Patří mezi škůdce, může způsobit velké škody na stromech. Vyskytuje se ve velké části Evropy a Asie. Jeho housenky požírají jehlice některých stromů (především smrků a borovic), čímž může strom i uhynout. Samečci mají rozpětí křídel okolo 40 mm, samičky jsou větší, mají rozpětí křídel okolo 50 mm. Na ochranu před bekyní se v napadených lesích kladou feromonové pasti (nalákají samečka a zahubí), nebo postřik jedem pomocí letadla.

17 Bourec morušový 14. Housenky produkují hedvábí. Živí se listím moruší (ovocný strom). Ve volné přírodě se již nevyskytuje, pouze na chovných farmách. Chová se především v Číně, kde se tvorba hedvábí traduje už okolo 5000 tisíc let. Samotné hedvábí se získává z kokonů larev. Bourec morušový se také používá v čínské medicíně.

18

19

20 Bělásek zelný Lišaj smrtihlav Lišaj smrtihlav Mol šatní Babočka paví oko Babočka paví oko Otakárek fenyklový Otakárek fenyklový Bekyně mniška Bekyně mniška

21

22 larva (housenka) → vajíčka → dospělý jedinec (motýl) → kukla vajíčko → larva (housenka) → kukla → dospělý jedinec (motýl) kukla → larva (housenka) → vajíčka → dospělý jedinec (motýl)

23 9. 7. 14.

24

25

26 ZPĚT

27

28

29


Stáhnout ppt "Noční motýli Pří_082_Rozmanitost přírody_Noční motýli Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google