Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLUNEČNÍ TEPLO A SVĚTLO Pří_055_Rozmanitost přírody _ Sluneční světlo a teplo Autor: Mgr. Marie Matušů Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLUNEČNÍ TEPLO A SVĚTLO Pří_055_Rozmanitost přírody _ Sluneční světlo a teplo Autor: Mgr. Marie Matušů Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 SLUNEČNÍ TEPLO A SVĚTLO Pří_055_Rozmanitost přírody _ Sluneční světlo a teplo Autor: Mgr. Marie Matušů Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tematického okruhu „Rozmanitost přírody“.  Materiál je určen pro zpestření probíraného učiva. Žáci si zábavnou formou na konkrétních příkladech procvičí znalosti o významu světla a tepla pro život na Zemi.  Je určen pro předmět přírodověda 5. ročník.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978- 807289-301-0.

3

4 vzduch Jmenujte další. voda půda

5 Vlivem slunečního záření dopadajícího na Zemi roztaje u nás sníh a led. Od zahřátého povrchu Země se ohřívá vzduch.

6 Zemědělci na polích sejí a sázejí. Vlivem tepla a světla vše začíná růst.

7 Rozkvétají první rostliny. Poznej jarní rostliny. narcis violka vonná tulipán sasanka

8 Louky a lesy se zazelenají. Rozkvétají stromy.

9 Které stromy rozkvétají jako první? a) švestky b) třešně c) jabloně

10 Ozývá se ptačí zpěv.

11 Sluneční záření rozproudilo život v přírodě. Rodí se mláďata.

12 Ovzduší zachycuje část slunečního záření nebezpečného pro živé organismy. Viditelná část slunečního záření se dostává k povrchu Země. Skládá se z barevných světel – duhy.

13 Víš, jaké jsou základní barvy duhy? modrá žlutá červená

14 Slunce Vliv světla a tepla se projevuje i na způsobu života rostlin a živočichů. Denní živočichové se na noc ukládají k spánku. Noční živočichové se v noci vydávají za potravou.

15 ROSTLINY TAKÉ REAGUJÍ NA SVĚTLO. 1.Naše nejbližší hvězda. 2.Slunce nám dává teplo a …. 3.Sedmá planeta. 4.Poslední planeta. 5.Modrá planeta. 6.Hodinami měříme …. 7.60 minut. 8.Bez Slunce by nebyl na Zemi …. 9.Přirozená družice Země. 10.Slunce nám dává světlo a …. Květina otáčející se za sluncem se jmenuje: …………………… SLUNCE SVĚTLO URAN NEPTUN ZEMĚ ČAS HODINA MĚSÍC TEPLO ŽIVOT

16 Energie Většina energie pochází ze Slunce. Rostliny přijímají sluneční energii, z rostlin ji přijímají živočichové, kteří se rostlinami živí. Toto se nazývá……………………………….. POTRAVNÍ ŘETĚZEC

17 Zajímavosti o Slunci 1.Vzdálenost od Země asi 150 milionů km. 2.Teplota na povrchu 5 500 °C. 3.Teplota uprostřed 15 milionů °C. 4.Do Slunce by se vešlo 1 300 000 koulí velikosti naší Země. 5.Světlo ze Slunce dorazí na Zemi za 8 minut. 6.Některé výbuchy na Slunci vyvolávají na Zemi polární záři. 7.Slunce se zrodilo téměř před 5 miliardami let z plynového oblaku.

18 Varování Nikdy se nedívejte do Slunce, ať už přímo nebo přes tmavé brýle! Intenzivní sluneční světlo by mohlo vážně poškodit váš zrak. Před účinky slunečního záření se chraňte opalovacím krémem!

19 Zdroje office.microsoft.com Velká dětská encyklopedie. Havlíčkův Brod: Fragment, 2002. ISBN 80- 7200-673-8. Život na zemi. Všeň: ALTER,s.r.o., 1997. ISBN 80-85775-61-1. Velká obrázková encyklopedie. Praha: www.dk.com, 2002. ISBN 80-242- 0864-4.


Stáhnout ppt "SLUNEČNÍ TEPLO A SVĚTLO Pří_055_Rozmanitost přírody _ Sluneční světlo a teplo Autor: Mgr. Marie Matušů Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google