Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOUHVĚZDÍ Pří_020_Rozmanitost přírody_Souhvězdí Autor: Zdeňka Bartlová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOUHVĚZDÍ Pří_020_Rozmanitost přírody_Souhvězdí Autor: Zdeňka Bartlová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 SOUHVĚZDÍ Pří_020_Rozmanitost přírody_Souhvězdí Autor: Zdeňka Bartlová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 ANOTACE:  Digitální učební materiál je určen k seznámení žáků se souhvězdím  Materiál rozvíjí nově získané vědomosti a dovednosti žáků  Je určen pro předmět přírodověda pro 5. ročník  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: ŠTIKOVÁ, V. Přírodověda, Učebnice pro 5. ročník: Člověk a jeho svět. Brno: NOVÁ ŠKOLA, 2010. ISBN 978-80-7289-063-7.

3  spojení hvězd na obloze do skupin, říkáme souhvězdí  tyto hvězdy byly v dávných dobách pojmenovány lidmi podle jejich tvaru jmény zvířat, lidských a božských hrdinů a věcí ze svého okolí  v některých souhvězdích můžeme pozorovat výraznější skupiny hvězd  nejznámějšími na obloze jsou Velký vůz a Malý vůz (součástí Malého vozu je hvězda POLÁRKA)  každé souhvězdí tvoří mezi sebou určité hranice

4  u Velkého vozu jde o skupinu hvězd, která patří k souhvězdí Velké medvědice  Malý vůz se oficiálně česky jmenuje Malý medvěd

5  jsou dělena do rodin souhvězdí na :  Rodina Velké medvědice  Perseova rodina  Herkulova rodina  Zvířetníková souhvězdí  Orionova rodina  Nebeské vody  Bayerova rodina  La Caillova rodina

6  stejně jako Slunce, tak také hvězdy patří do naší Galaxie, ale jsou na sebe navzájem nezávislé  jsou hvězdy, které se od sebe liší; pohybují se různými směry  jsou-li hvězdy dostatečně blízko, pak spolu tvoří souhvězdí

7 Souhvězdí: ______________

8 Souhvězdí: ORION

9 NOIROHKMA UPLTMVAES SOUHVĚZDÍ NLECJZBVE HÁKŠIDAĚO DRPKYACDR FKECNULSZ ŘAZŮVYLAM _______________________ Vyhledejte ve čtyřsměrce názvy, které se pojí se souhvězdím a sluneční soustavou. Celkem zaznač sedm názvů.

10 NOIROHKMA UPLTMVAES SOUHVĚZDÍ NLECJZBVE HÁKŠIDAĚO DRPKYACDR FKECNULSZ ŘAZŮVYLAM ORION POLÁRKA MEDVĚD HVĚZDA SOUHVĚZDÍ SLUNCE MALÝ VŮZ Vyhledejte ve čtyřsměrce názvy, které se pojí se souhvězdím a sluneční soustavou. Celkem zaznač sedm názvů.

11  ŠTIKOVÁ, V. Přírodověda, Učebnice pro 5. ročník: Člověk a jeho svět. Brno: NOVÁ ŠKOLA, 2010. ISBN 978-80-7289-063-7.  Souhvězdí. Zajímavosti o souhvězdích [online]. 2013 [cit. 2013- 08-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD  Souhvězdí. Dělení [online]. 2013 [cit. 2013-08-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD  Alfa OrionisAlfa Orionis. Souhvězdí Orion [online]. 1999 [cit. 2013-08-10]. Dostupné z: http://astro.sci.muni.cz/lelek/alfaori.html http://astro.sci.muni.cz/lelek/alfaori.html  Microsoft PowerPoint: Obrázky. 2014.


Stáhnout ppt "SOUHVĚZDÍ Pří_020_Rozmanitost přírody_Souhvězdí Autor: Zdeňka Bartlová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google