Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jednoduché právní listiny Písemnosti právního charakteru Listiny, které zařazujeme do této kategorie, mají zpravidla ustálený obsah i formu. Patří mezi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jednoduché právní listiny Písemnosti právního charakteru Listiny, které zařazujeme do této kategorie, mají zpravidla ustálený obsah i formu. Patří mezi."— Transkript prezentace:

1

2 Jednoduché právní listiny Písemnosti právního charakteru Listiny, které zařazujeme do této kategorie, mají zpravidla ustálený obsah i formu. Patří mezi ně plná moc, potvrzení, dlužní úpis, záruční prohlášení. Ne vždy je stylizujeme, častěji jen vyplňujeme formuláře. Vyhotovují se ve spojitosti s právními úkony - forma i stylizace jsou ustáleny - forma: individuální písemnost nebo vyplněný předtisk či formulář - stylizace: musí přesně a jasně vyjadřovat obsah závazku, který právní listinou vzniká

3 Druhy: Potvrzenka: je doklad ověřující převzetí finanční částky nebo nějaké věci; musí být vlastnoručně podepsaný příjemcem. U velkých částek je vhodné jej doplnit ověřovací doložkou notářství. Plná moc: uděluje se fyzickým nebo právnickým osobám v zastoupení při právních úkonech. Dlužní úpis: Při půjčce většího obnosu nebo při zapůjčení cenné věci je správné sepsat dlužní úpis (dluhopis), a to i mezi příbuznými a přáteli; předejde se tak nedorozuměním Při vypisování peněžních částek, obsahuje doklad i slovní vyjádření zapůjčené částky

4 Otázky 1.Co to jsou jednoduché právní listiny? 2.K jakému účelu jsou určeny? 3.O které písemnosti se jedná? 4.Kde se uvede v písemnosti adresa? 5.Kam píšeme název o jakou písemnost se jedná? 6.Jaký je rozdíl mezi dlužním úpisem a potvrzenkou?

5 Literatura: [ 1]FLEISCHMANNOVÁ, E.; JONÁŠ, I.; KULDOVÁ, O. Písemná a elektronická komunikace pro střední školy a veřejnost 2. První vydání. Praha: Fortuna, 2005, 152 s. ISBN 80-7168-924-6. [2]SLAVÍČKOVÁ, M.; VALEŠOVÁ, I. a kol. Obchodní dopisy nejen u státní zkoušky + sbírka úloh. 2. vydání. Praha: Národní ústav odborného vzdělávání – oddělení Státní těsnopisný ústav, 2008, 27 s. ISBN 80-85118-87-4. [3]ŠTIKOVÁ, S. Písemná a elektronická komunikace 2. Uzavírání a plnění kupních smluv. 8. vydání. Plzeň: KORESPONDENT, 2007, 119 s.


Stáhnout ppt "Jednoduché právní listiny Písemnosti právního charakteru Listiny, které zařazujeme do této kategorie, mají zpravidla ustálený obsah i formu. Patří mezi."

Podobné prezentace


Reklamy Google