Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrotechnologie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrotechnologie."— Transkript prezentace:

1 Elektrotechnologie

2 Cílem předmětu podat ucelený didakticky transformovaný systémový přehled základních elektrotechnických materiálů: elektrovodičů, polovodičů, elektroizolantů, dielektrik a magnetických materiálů, jejich vlastností, aplikací a technologických procesů založených na interakcí materiálů a elektromagnetického pole. pozornost je věnována hlavním druhům materiálů z pohledu jejich fyzikálních vlastností v moderní elektronice a elektrotechnice, přípravou materiálů s uspořádanou strukturou, změny vlastností materiálu změnou složení. dále jsou části věnované technologiím polovodičových součástek a mikroelektronických obvodů, optoelektroniky a pasivních součástek, problematice výroby v oblastech: elektrochemické (plastové výrobků pro elektroniku a elektrotechniku); elektromechanické (výroba elektrického vinutí) a elektronické (výroba desek technologií povrchové montáže).

3 Obsah Technologie, základní technologické pojmy.
Kvalita výrobku, spolehlivost a životnost. Stavba hmoty, základní pojmy, energetické hladiny elektronu. Vazby mezi atomy, molekula. Plyny, kapaliny, pevné látky v elektrotechnice. Monokrystaly, polykrystalické látky, amorfní látky. Vodivé materiály, rozdělení a vlastnosti vodičů, supravodivé, kryovodivé a odporové materiály. Materiály pro kontakty, materiály pro pájky a tavné pojistky, uhlík. technologie výroby rezistorů. Polovodiče, přechod PN, voltampérová charakteristika přechodu PN, metody vytváření přechodu PN. Technologie výroby polovodičových součástek, montáž integrovaného obvodu. Izolanty a dielektrika, dielektrické ztráty, relativní permitivita, ztrátový činitel. Sklo, elektrokeramika, azbest, termoplasty, reaktoplasty, elastomery, silikony, přírodní vláknité izolanty, nátěrové hmoty. Technologie výroby keramických a vinutých (fóliových) kondenzátorů, slídových a sloupkových kondenzátorů, vzduchových a elektrolytických kondenzátorů. Piezoelektrické látky, rezonanční jev, kapalné krystaly. Magnetické materiály, permeabilita, typy magneticky měkkých materiálů a jejich použití.

4 Literatura DESORT, F. – KODADA, J. - FOIT, J. Elektrotechnologie pro střední průmyslové školy elektrotechnické. 3. vyd. Praha : SNTL, 1972 MALÝ, Z. - SIMERSKÝ, M. - HOLÉCZY, P. Elektrotechnológia. Elektrotechnické materiály pre 2. ročník SPŠE. Bratislava : Alfa, 1982 OULEHLA, J. Materiály v elektrotechnice a elektronice I. Závislost vlastností na složení a struktuře materiálů. Brno : Vojenská akademie, 1994. ROUS, B. Materiály pro elektroniku a mikroelektroniku. Praha : SNTL,1988. STOFFA, J. Elektrotechnologie. 3. vyd. Bratislava : Alfa, 1996. ŠAVEL, J. Elektrotechnologie, materiály, technologie a výroba v elektronice a elektrotechnice. 4. vyd. Praha : BEN, 2006. ŠAVEL, J. Materiály a technologie v elektrotechnice a elektronice. 1.vyd ŠAVEL, J. - ŠŤEPÁNOVÁ, I. Elektrotechnologie v praxi. 1. vyd. Praha : BEN, 2009. ŠESTÁK, J. et al. Speciální technologie a materiály. 1. vyd. Praha : Academia, ISBN ŠKEŘÍK, J. Plasty v elektrotechnice a elektronice. 1. vyd. Praha : SNTL, 1991. ŠTOFA, J. Elektrotechnológia pre 2. ročník SPŠ elektrotechnických. Bratislava : Alfa, 1984 TÖKÖLY, F. - CHATERNUCH, L. - NĚMEC, P. Elektrotechnologie pro 2. roč. SPŠ elektrotechnických. 2. vyd. Praha : SNTL, 1970 WASYLUK, R. Elektrotechnologie pro školu a praxi. 1. vyd. Praha : Scientia, 2006.

5 Internet DUŠÁNEK, M. Elektrotechnologie. Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Trutnov 2005:


Stáhnout ppt "Elektrotechnologie."

Podobné prezentace


Reklamy Google