Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Martin Tomáš. Předchůdcem dnešního kondenzátoru je Leydenská láhev. Využívala se především v počátcích výzkumu elektrických jevů. Sloužila jako jakýsi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Martin Tomáš. Předchůdcem dnešního kondenzátoru je Leydenská láhev. Využívala se především v počátcích výzkumu elektrických jevů. Sloužila jako jakýsi."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Martin Tomáš

2 Předchůdcem dnešního kondenzátoru je Leydenská láhev. Využívala se především v počátcích výzkumu elektrických jevů. Sloužila jako jakýsi zásobník náboje. Kondenzátory ke svým pokusům využíval i Michael Faraday, na jehož počest je nazvána jednotka kapacity. Díky kondenzátorům odhalil základní vlastnosti dielektrik včetně relativní permitivity.

3 Dnes je kondenzátor nedílnou součástí většiny elektronických systémů. Rozeznáváme několik druhů kondenzátorů podle způsobu provedení. deskový válcový svitkový kulový Podle použitého dielektrika můžeme kondenzátory rozdělit na vzduchový slídový papírový z umělých hmot keramický

4 Zvláštním typem kondenzátoru je kondenzátor elektrolytický. Naleptáním elektrody se vytvoří houbovitý povrch a dojde k výraznému zvětšení plochy. Následně se nechá elektroda zoxidovat a vytvoří se vrstvička (relativní permitivita ~ 8 – 10). Jako druhá elektroda slouží elektrolyt. Tyto kondenzátory dosahují kapacit přes 100 mF. Některé speciální typy pro malá napětí až hodnot několika F.

5 Ladící kondenzátory a kapacitní trimry jsou prvky, jejichž kapacitu je možné podle situace měnit. Používají se k nastavení rezonančního kmitočtu LC obvodů. Tyto kondenzátory dosahují kapacit pouze okolo pF, a proto jsou nahrazovány kapacitními diodami. Jako dielektrikum zde slouží hradlová vrstva.

6 Výpočet kapacity kondenzátoru deskový kde d je tloušťka dielektrika o relativní permitivitě. válcový kde R 1 je poloměr vnitřní elektrody, R 2 poloměr vnější elektrody a l je výška válce. svitkový kde b je šířka překrývající se části stočených fólií, l je jejich délka a d opět tloušťka dielektrika.

7 Výpočet kapacity kondenzátoru kulový kde r 1 je menší poloměr soustředné válcové plochy a r 2 je větší poloměr válcové plochy. Spojování kondenzátorů paralelně: výsledná kapacita

8 sériově: Příklad:

9

10 Jaké napětí vznikne na jednotlivých kondenzátorech po přiložení napětí? Naznačíme náboje na jednotlivých kondenzátorech.

11 Dále naznačíme napětí na jednotlivých kondenzátorech.

12 Ze zákona zachování elektrického náboje plyne:

13

14 Dále platí:

15 Upravíme rovnice:

16

17 Známe tedy napětí na jednotlivých kondenzátorech.


Stáhnout ppt "Mgr. Martin Tomáš. Předchůdcem dnešního kondenzátoru je Leydenská láhev. Využívala se především v počátcích výzkumu elektrických jevů. Sloužila jako jakýsi."

Podobné prezentace


Reklamy Google