Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úprava zařízení pro rázové zkoušky tahem Vypracoval: Tomáš Kroupa Konzultant: Ing. Petr Hanus.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úprava zařízení pro rázové zkoušky tahem Vypracoval: Tomáš Kroupa Konzultant: Ing. Petr Hanus."— Transkript prezentace:

1 Úprava zařízení pro rázové zkoušky tahem Vypracoval: Tomáš Kroupa Konzultant: Ing. Petr Hanus

2 Osnova 1.Předmět a cíle 2.Mechanické zkoušky Statické zkoušky Dynamické zkoušky 3.Výroba koše 4.Závěr

3 Předmět a cíle Předmětem práce bylo navázat výrobou koše na probíhající úpravy na Charpyho kladivu pro dynamické zkoušky v tahu. Cílem bylo navrhnout a zkonstruovat odchytový koš s těmito funkcemi: Zachytávat upevňovací čelist s utrženým vzorkem při zkoušce. Zkonstruovat bezpečný koš pro konání zkoušky.

4 Při těchto zkouškách se v materiálech vytváří určité napětí, které narůstá až do úplného porušení vzorku. Těmito zkouškami získáváme podklady pro ověření mechanických vlastností. Dělíme je na: Statické Dynamické Mechanické zkoušky Mechanické zkoušky Teoretická část

5 Statické zkoušky Statické zkoušky Teoretická část Tyto zkoušky poukazují na chování materiálů při působení stálých spojitých sil (při malé zatěžovací rychlosti bez rázů). Při těchto zkouškách sledujeme souvislost zatěžování a deformace materiálu.

6 Dynamické zkoušky Dynamické zkoušky Teoretická část Účelem dynamických zkoušek je zjištění vlastností materiálů při působení dynamických sil. ▪ Při dynamickém namáhání dochází často k porušení soudržnosti materiálu, i když zatěžující síla zdaleka nedosahuje velikosti síly odpovídající statické pevnosti.

7 Zkouška rázem v ohybu Zkouška rázem v ohybu Teoretická část Hodnotí odezvu materiálů na rázové namáhání = Houževnatost materiálu Nejčastěji je používána zkouška podle Charpyho. Materiálovou charakteristikou určovanou při zkoušce rázem v ohybu je nárazová práce.

8 Stávající stav Charpyho kladiva Stávající stav Charpyho kladiva Teoretická část Zásadní změny: Uchycení vzorků, Vyhodnocení dynamické zkoušky, Změna dynamické zkoušky v ohybu na dynamickou zkoušku v tahu.

9 Koncepce koše Koncepce koše Praktická část Vzhled Požadavky na místo Volba materiálu Použitá technologie výroby koše Upevnění Bezpečnost

10 Konstrukční návrh 2D/3D Konstrukční návrh 2D/3D Praktická část

11 Volba materiálu Volba materiálu Praktická část Rám koše je tvořen ocelových profilů „L“ o rozměrech 20x20x3. Kompletní výplň koše je tvořena nerezovým perforovaným plechem.

12 Postup výroby Postup výroby Praktická část Nosnou částí koše je rám, který je tvořen profily "L" a je svařen dohromady. Úhly jsou seřezány do 45° a zbytek dopočítán, aby vše přesně pasovalo do sebe. Pro řezání byla použita pásová pila, která se dá nastavit na potřebný úhel. Podle technické dokumentace byly nařezané profily svařeny k sobě. Celý rám byl vyplněn perforovaným plechem, sestříhaným podle vnitřních rozměrů, a byl vsazen dovnitř.

13 Postup výroby Postup výroby Praktická část Ke svaření bylo využito svařovací metody MAG. Celý rám koše byl následně přebroušen a natřen speciálním nátěrem na kov.

14 Ukotvení koše Ukotvení koše Praktická část K rámu koše jsou přivařena dvě ocelová oka. Bylo využito samotného ukotvení koše, které je provedeno šrouby do země. Jelikož se jedná o šroubový spoj, kladivo a koš tvoří jeden pevný rozebíratelný celek.

15 Tvar koše Tvar koše Praktická část Pomocí programu Solid Works jsem odsimuloval pohyb kladiva, kde jsem zjistil jeho trajektorii pohybu, možné odchýlení zkušebního vzorku a všech zbylých částí. Jelikož se kladivo stále vyvíjí, bylo k potřebným rozměrům koše přidáno 30% jeho velikosti jako rezerva. Manipulace s košem je jednoduchá a nijak nepřekáží při detailním pozorování zkoušky.

16 Závěr Cílem práce bylo vytvořit odchytový koš na rázové zkoušky´v tahu na Charpyho kladivu. Po samotných zátěžových zkouškách bylo zjištěno že je koš ideální pro tyto zkoušky a zcela vyhovuje.

17 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Úprava zařízení pro rázové zkoušky tahem Vypracoval: Tomáš Kroupa Konzultant: Ing. Petr Hanus."

Podobné prezentace


Reklamy Google