Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počítačová grafika Bitmapová (rastrová) grafika Vektorová grafika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Tereza Svobodová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počítačová grafika Bitmapová (rastrová) grafika Vektorová grafika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Tereza Svobodová."— Transkript prezentace:

1 Počítačová grafika Bitmapová (rastrová) grafika Vektorová grafika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Tereza Svobodová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Bitmapová (rastrová) grafika V bitmapové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů). Body jsou uspořádány do mřížky. Každý bod má určen svou přesnou polohu a barvu.

3

4 Pixel je jeden barevný bod v mřížce.

5 Rastrový obrázek je tedy posloupnost bodů (pixelů) rozmístěných v mřížce. Počet bodů v mřížce (X krát Y) udává rozměry celého obrázku (například 800 x 600).

6 Podle počtu bodů v mřížce také zjistíme rozlišení. Rozlišení se udává v jednotkách dpi (Dots Per Inch) a říká nám, kolik bodů (pixelů) se vejde na délku jednoho palce (1 palec = 2,54 cm).

7 Změna velikosti (zvětšování nebo zmenšování) vede ke zhoršení obrazové kvality obrázku. Nevýhoda bitmapové grafiky [cit. 2011-10-18]. Obrázek dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:087882_cf786e35-by-Roger-May.jpg

8 Vektorový obrázek je složen z jednoduchých geometrických tvarů, jako jsou body, přímky, křivky a mnohoúhelníky. Vektorová grafika = „křivková“ grafika. Tuto grafiku tvoří geografické útvary (body, přímky, křivky, mnohoúhelníky), ze kterých je možné poskládat jakýkoliv tvar. Vektorová grafika

9 je možné libovolné zmenšování nebo zvětšování obrázku bez ztráty kvality, je možné pracovat s každým objektem v obrázku odděleně, výsledná velikost obrázku je obvykle mnohem menší než u rastrové grafiky. Výhody vektorové grafiky Nevýhody vektorové grafiky oproti rastrové grafice zpravidla složitější pořízení obrázku, překročí-li složitost grafického objektu určitou mez, začne být vektorová grafika náročnější na paměť, procesor, velikost disku než grafika bitmapová.

10 Vektorová grafika se používá zejména pro počítačovou sazbu, tvorbu ilustrací, diagramů a počítačových animací. Pro práci s vektorovou grafikou se používají zvláštní vektorové editory, např. Adobe Illustrator, Corel Draw, Zoner Callisto. Použití vektorové grafiky


Stáhnout ppt "Počítačová grafika Bitmapová (rastrová) grafika Vektorová grafika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Tereza Svobodová."

Podobné prezentace


Reklamy Google