Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Horniny Filip Bordovský. Horniny Věda zkoumající stavbu a vlastnosti hornin se nazývá Petrologie. Horniny – jsou neživé přírodniny složené z nerostů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Horniny Filip Bordovský. Horniny Věda zkoumající stavbu a vlastnosti hornin se nazývá Petrologie. Horniny – jsou neživé přírodniny složené z nerostů."— Transkript prezentace:

1 Horniny Filip Bordovský

2 Horniny Věda zkoumající stavbu a vlastnosti hornin se nazývá Petrologie. Horniny – jsou neživé přírodniny složené z nerostů. Hodnocení hornin: 1.podle velikosti nerostů 2.podle uspořádání nerostů Zapište si!

3 Vznik hornin Horniny jsou výsledkem geologických dějů: 1.Vnitřní geologické děje – podmiňuje je teplo v zemském nitru! 2.Vnější geologické děje - závisí na energii ze slunce! Zapište si!

4 Vnitřní geologické děje: Teplota v nitru Země: –2-3 m pod povrchem je stálá teplota 4°C –V hloubce 1500 m je 40°C –V zemském jádru je 5000 – 6000°C Vznik vyvřelých hornin: Horniny v hlubinách se taví a vzniká tavenina = magma, po jeho ochlazením dochází ke krystalizaci a vzniku vyvřelých hornin! Zapište si!

5

6

7

8 Dělení vyvřelých hornin! 1.vyvřeliny hlubinné (PLUTONY) 2.vyvřeliny výlevné Výlevné horniny utuhly velmi rychle, jsou proto jemnozrnné. Zapište si!

9 Z učebnice si vypište vlastnosti vybraných vyvřelých hornin: ____________________________ Příklady hlubinných vyvřelin: žula – gabro – Příklady výlevných hornin: čedič – znělec - Zapište si!c

10

11

12 Žíly: Žíly vznikají vtékáním magmatu do puklin v horninách. Dělení žil: horninové rudné, které obsahují např. –Sloučeniny olova – galenit –Zinku - Sfalerit –Železa pyrit –Ryzí zlato –Uran - Smolinec Zapište si!c

13


Stáhnout ppt "Horniny Filip Bordovský. Horniny Věda zkoumající stavbu a vlastnosti hornin se nazývá Petrologie. Horniny – jsou neživé přírodniny složené z nerostů."

Podobné prezentace


Reklamy Google