Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Minerály(nerosty)jsou prvky nebo chemické sloučeniny,většinou krystalické,které vznikly působením geologických procesů.Za minerály považujeme také rtuť.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Minerály(nerosty)jsou prvky nebo chemické sloučeniny,většinou krystalické,které vznikly působením geologických procesů.Za minerály považujeme také rtuť."— Transkript prezentace:

1 Minerály(nerosty)jsou prvky nebo chemické sloučeniny,většinou krystalické,které vznikly působením geologických procesů.Za minerály považujeme také rtuť a geologickými procesy vytvořené látky amorfní(limonit,opál),jež nemají krystalovou strukturu.Minerály jsou základními stavebními jednotkami hornin,které tvoří litosféru.

2 V přírodě neustále probíhá látková výměna,při nichž minerály vznikají,přeměňují se na jiné anebo se zcela rozkládají.

3 Magma si můžeme představit jako roztavenou křemičitanovou horninu.Jak tavenina postupně chladne,krystalizují z ní jednotlivé minerály,třeba olivín nebo živec.Vykrystalizováním všech minerálů končí tuhnutí magmatu.

4 V jeskynních,tunelech nebo v metru často kape ze stropů voda.Na stěnách puklin krystalizují z těchto roztoků minerály,např..jako jsou galenit,sfalerit nebo pyrit.Pukliny vyplněné minerály nazýváme žíly.

5 Při změně teploty nebo tlaku přestávají být minerály stálé a mění se na nové,které odpovídají nově vzniklým podmínkám.Příkladem je přeměna jílových minerálů na slídy při zvýšení teploty a tlaku.

6 Minerály zvětrávají,jsou-li vystaveny působením vody a vzduchu.Dochází k chemickým reakcím,kterých se účastní voda,kyslík a oxid uhličitý.

7  Každý zná schránky měkkýšů obsahující uhličitan vápenatý,nejčastěji v podobě kalcitu.

8 Vypracoval : Daniel Budka


Stáhnout ppt "Minerály(nerosty)jsou prvky nebo chemické sloučeniny,většinou krystalické,které vznikly působením geologických procesů.Za minerály považujeme také rtuť."

Podobné prezentace


Reklamy Google