Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uzavírací armatury Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uzavírací armatury Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka."— Transkript prezentace:

1 Uzavírací armatury Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM 1 Název školy a adresaStředí odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 AutorIng. Jaroslav Dufka Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-In-VI/3-SO-6/18 Název DUMUzavírací armatury Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-52-H/01 Obor vzděláváníInstalatér Vyučovací předmětVodoinstalace Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinyŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: Rozdělení armatur, připojení na potrubí Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Druhy armatur, ventily, šoupátka, kohouty Datum14. 12. 2012

3 Uzavírací armatury Náplň výuky Rozdělení armatur Ventily Šoupátka Kohouty

4 Rozdělení uzavíracích armatur Uzavírací armatury se rozdělují podle: 1. Konstrukce – kohouty, ventily, šoupátka, klapky 2. Tvaru – přímé, šikmé, rohové 3. Způsobu uzavírání – ručně ovládané, elektromagnetické 4. Ovládací části – s kolečkem, s páčkou, s motýlkem 5. Možnosti připojení – závitové, přírubové

5 Uzavírací ventily Používají se k uzavírání průtoku vody studené i teplé. Ventil má tyto části: těleso, závitové vřeteno, kuželka, sedlo a ovládací prvek Uzavírání se provádí otáčením vřetene o 360°. Ruční uzavírání je běžné a dělá se ovládacím kolečkem. K uzavírání elektromagnetických ventilů slouží elektrické zařízení, proto tyto ventily musí být připojeny na napětí 220 V. V trubních rozvodech se běžně používají všechny tři tvarové provedení – přímé, šikmé i rohové provedení. Připojení je na závit. Uzavírací ventily se vyrábějí pro domovní rozvody v průměrech od 3/8“ do 2“. Materiálem ventilů je mosaz nebo plast.

6 Obr. 1: Uzavírací ventil rohový přírubový

7 Obr. 2: Ventil podomítkový nahoře s krytkou dole s ovládacím kolečkem

8 Šoupátka Šoupátka se používají pro zapojení do potrubí a větších průměrech. Ventil má tyto části: těleso, závitové vřeteno, kuželka, sedlo a ovládací prvek Uzavírání se provádí stejně jako u ventilů otáčením vřetene o 360°. Šoupátka se běžně používají ve všech třech tvarových provedení – přímé, šikmé i rohové provedení. Připojení je na přírubu. Šoupátka se používají pro vnitřní i venkovní rozvody. Vyrábějí pro domovní rozvody v průměrech od 3/8“ do 2“. Pro venkovní rozvody nebo pro páteřní rozvody ve velkých budovách se používají šoupátka o průměrech DN 50 až DN 100 mm. Materiálem šoupátek malých průměrů je mosaz, velkých průměrů litina.

9 Obr. 3: Šoupátka s různým připojením vlevo se 2 přírubami, uprostřed se závitem vnitřním a vnějším, vpravo se 2 závity vnitřními

10 Kohouty K uzavírání průtoky vody u kohoutů dochází otočením jen o 90°. Při rychlém otočení páky (uzavření průtoku) může dojít k tlakovým rázům. Ve vodovodním potrubí může být voda o tlaku až 6 barů. Pokud bude kohout plně otevřen a rychle se zavře, vznikne tlakový ráz. Tím dojde ke škubnutí potrubí. Při špatném upevnění se by mohla ze zdi uvolnit hmoždinka, do které je zašroubován šroub držící objímku s potrubím. Kohouty se mají osazovat do potrubí, ve kterém není velký tlak vody nebo je třeba uzavírat a otevírat průtok vody pomalu. Vyrábějí se z mosazi nebo plastu, průměry kohoutů jsou stejné jako jsou průměry potrubí. Mohou být osazeny do ocelového, měděného i plastového potrubí.

11 Obr. 4: Kohout kulový plastový s páčkou

12 Obr. 5: Sestava kohoutů různých materiálů, průměrů a způsobu ovládání

13 Obr. 6: Kulový kohout – vlevo otevřený, vpravo uzavřený

14 Obr. 7: Mosazné kulové pákové kohouty osazené do měděného potrubí

15 Obr. 8: Mosazné kulové kohouty vlevo s vypouštěním ovládaný motýlkem vpravo klasický ovládaný pákou

16 Kontrolní otázky: 1.Jak se rozdělují uzavírací armatury? 2.Jaké jsou základní části ventilů? 3.Kde se nejčastěji uplatňují ventily a kde šoupátka? 4.Co je tlakový ráz a jak vzniká? 5.Z jakých materiálů může být potrubí, do kterého se osazují uzavírací armatury?

17 Obrázky: Obr. 1: vlastní Obr. 2: anonym, [vid 14. 12. 2012], dostupné z: http://www.wavin- osma.cz/cz/katalogyhttp://www.wavin- osma.cz/cz/katalogy Obr. 3: anonym, [vid 14. 12. 2012], dostupné z: http://www.jmahod.cz/cs/produkty/navrtavaci-pasy-vodovodni-pripojky/betar- soupatka/betar-p-soupatko-pn-16-prirubapriruba.html http://www.jmahod.cz/cs/produkty/navrtavaci-pasy-vodovodni-pripojky/betar- soupatka/betar-p-soupatko-pn-16-prirubapriruba.html Obr. 4: anonym, [vid 14. 12. 2012], dostupné z: http://www.wavin- osma.cz/cz/katalogyhttp://www.wavin- osma.cz/cz/katalogy Obr. 5: vlastní Obr. 6: vlastní Obr. 7: vlastní Obr. 8: vlastní

18 Seznam použité literatury: [1] Jurečka,A. a Adámek,M : „Instalace vody a kanalizace III“, Praha, Informatorium 2006. ISBN: 80-7333-050-4 [2] Webové stránky: www.jmahod.cz, www.wavin-osma.cz

19 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Uzavírací armatury Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka."

Podobné prezentace


Reklamy Google