Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LOM A ODRAZ VLNĚNÍ.  Pokud vlnění dospěje k rozměrné překážce nebo na rozhraní mezi dvěma prostředími, v nichž se šíří různou rychlostí, pak se od překážky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LOM A ODRAZ VLNĚNÍ.  Pokud vlnění dospěje k rozměrné překážce nebo na rozhraní mezi dvěma prostředími, v nichž se šíří různou rychlostí, pak se od překážky."— Transkript prezentace:

1 LOM A ODRAZ VLNĚNÍ

2  Pokud vlnění dospěje k rozměrné překážce nebo na rozhraní mezi dvěma prostředími, v nichž se šíří různou rychlostí, pak se od překážky vlnění odráží nebo rozhraním dvou prostředí prochází.  Úhel dopadu α je stejný jako úhel odrazu α’.  Dopadající vlnění je znázorněno paprskem p, p' je paprsek odraženého vlnění.  Kolmice dopadu je značena symbolem k.  Rovina určená kolmicí dopadu a dopadajícím paprskem je rovina dopadu.  Pokud vlnění dospěje k rozměrné překážce nebo na rozhraní mezi dvěma prostředími, v nichž se šíří různou rychlostí, pak se od překážky vlnění odráží nebo rozhraním dvou prostředí prochází.  Úhel dopadu α je stejný jako úhel odrazu α’.  Dopadající vlnění je znázorněno paprskem p, p' je paprsek odraženého vlnění.  Kolmice dopadu je značena symbolem k.  Rovina určená kolmicí dopadu a dopadajícím paprskem je rovina dopadu. p p' k αα'

3  Pro odraz mechanického vlnění platí zákon odrazu :  Úhel odrazu vlnění se rovná úhlu dopadu. Odrážející paprsek leží v rovině dopadu.  Pro odraz mechanického vlnění platí zákon odrazu :  Úhel odrazu vlnění se rovná úhlu dopadu. Odrážející paprsek leží v rovině dopadu.  Lom vlnění se projevuje značnou změnou směru, kterým se vlnění šíří při průchodu rozhraním dvou prostředí šíří.  Rychlost v 1 je rychlost vlnění v prvním prostředím a rychlost v 2 je rychlost vlnění ve druhém prostředí:  v 1 > v 2  Lom vlnění se projevuje značnou změnou směru, kterým se vlnění šíří při průchodu rozhraním dvou prostředí šíří.  Rychlost v 1 je rychlost vlnění v prvním prostředím a rychlost v 2 je rychlost vlnění ve druhém prostředí:  v 1 > v 2

4  Úhel α je úhel dopadu a úhel β je úhel lomu vlnění. α β p p' k  Zákon lomu vlnění:  Poměr sinu úhlu dopadu k sinu úhlu lomu je pro dané dvě prostředí stálá veličina a rovná se poměru rychlosti vlnění v obou prostředí.  Nazývá se index lomu vlnění n pro daná prostředí. Lomený paprsek zůstává v rovině dopadu.  Zákon lomu vlnění:  Poměr sinu úhlu dopadu k sinu úhlu lomu je pro dané dvě prostředí stálá veličina a rovná se poměru rychlosti vlnění v obou prostředí.  Nazývá se index lomu vlnění n pro daná prostředí. Lomený paprsek zůstává v rovině dopadu.


Stáhnout ppt "LOM A ODRAZ VLNĚNÍ.  Pokud vlnění dospěje k rozměrné překážce nebo na rozhraní mezi dvěma prostředími, v nichž se šíří různou rychlostí, pak se od překážky."

Podobné prezentace


Reklamy Google