Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU"— Transkript prezentace:

1 IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU - 10-42
Anotace Prezentace, která se zabývá elektroskopem. Autor Mgr. Michal Gruber Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žáci umí používat a popsat části elektroskopu. Speciální vzdělávací potřeby Ne Klíčová slova Fyzika, elektroskop, uzemnění, generátor, elektrické pole. Druh učebního materiálu Procvičení Druh interaktivity Kombinace Cílová skupina Žák Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělávání – 2. stupeň Typická věková skupina 12-15 let Celková velikost 8185,9kB/leden-2012

2 Elektroskop ( elektrometr ) – zjišťuje, zda je těleso elektricky nabité.
Kovová deska Prstenec z izolantu Kovová tyčka Kovová ručka Kovová skříňka Stojan z izolantu Obr. 1a,b Podle výchylky ručky elektroskopu usuzujeme velikost náboje na desce, tyčince a ručce elektroskopu.

3 Dotkni se desky elektroskopu kladně zelektrovanou tyčí, popiš a vysvětli co pozoruješ?
Obr. 2 a,b Volné elektrony z desky jsou přitahovány ke kladně nabité tyči a část jich na ni přejde. Na desce, tyčce a ručce převládá kladný náboj, a protože se souhlasně nabitá tělesa odpuzují, tak se ručka vychýlí.

4 Dotkni se desky elektroskopu záporně zelektrovanou tyčí, popiš a vysvětli co pozoruješ?
Obr. 3 a,b Některé volné elektrony z tyče přejdou na desku elektroskopu. Na desce, tyčce a ručce převládá záporný náboj, a protože se souhlasně nabitá tělesa odpuzují, tak se ručka vychýlí.

5 Vysvětli, co se stane, když spojíme kladně nabitý elektroskop se Zemí?
+ Obr. 4 a,b,c Při dotyku, přejde z našeho těla nebo ze země část volných elektronů na desku elektroskopu, vyrovná se počet elektronů a protonů. Elektroskop se stane elektricky neutrálním – uzemnění.

6 Vysvětli, co se stane, když spojíme záporně nabitý elektroskop se Zemí?
- Obr. 5 a,b,c Při dotyku, přejde část volných elektronů přes naše tělo, které je spojeno se zemí do země. Vyrovná se počet elektronů a protonů. Elektroskop se stane elektricky neutrálním – uzemnění.

7 Van de Graaffův generátor – slouží k nabíjení těles
Van de Graaffův generátor – slouží k nabíjení těles. Otáčíme-li klikou , nabíjí se dvě izolované elektrody ( tvaru koulí ) - nesouhlasným nábojem. Obr. 6 a,b,c

8 e - elementární elektrický náboj
Elektron –e Proton +e Kvarky 1/3e a 2/3e Elektrický náboj: Q= 1 C ( coulomb )

9 Kolik elementárních elektrických nábojů má obal, jádro částice na obrázku a o jakou částici se jedná? Obr. 7 Obal má 4 -e a jádro 3 +e. Jedná se o záporný iont – aniont Lithia.

10 Zdroje: Text: KOLÁŘOVÁ, Růžena a Jiří BOHUNĚK.Fyzika pro 8.ročník základní školy. 1. vyd. Praha: Prometheus, c1999, 223s. Učebnice pro základní školy (Prometheus). ISBN KOLÁŘOVÁ, Růžena. Fyzika pro 8. ročník základní školy: studijní část. 3. vyd. Praha: Prometheus, Učebnice pro základní školy (Prometheus). ISBN Vlastní text z archivu autora Obrázky: Obr. 1 – 7 - autor Michal Gruber, leden 2012

11 Metodický pokyn: Pedagog se řídí pokynu autora v prezentaci. Jednotlivé obrázky a schémata je možné doplnit vhodnými pokusy. Žáci řeší zadané otázky a úlohy nejprve samostatně. Potom společně s pedagogem doplní a ověří správné odpovědi a tím procvičí dané téma.


Stáhnout ppt "IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU"

Podobné prezentace


Reklamy Google