Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Iveta Suchánková Nyní můžete pokračovat v programu nebo rovnou přeskočit na test… Chci si zopakovat teorii Chci zkusit test.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Iveta Suchánková Nyní můžete pokračovat v programu nebo rovnou přeskočit na test… Chci si zopakovat teorii Chci zkusit test."— Transkript prezentace:

1

2 Iveta Suchánková

3 Nyní můžete pokračovat v programu nebo rovnou přeskočit na test… Chci si zopakovat teorii Chci zkusit test

4 Co to je hudební abeceda? Abychom si mohli povídat o hudební abecedě, musíme znát části notové osnovy. Sem patří houslový klíč nebo basový klíč a samozřejmě noty

5 Proč, kam a jak noty zapisujeme? Na otázku „proč noty zapisujeme“ je jednoduchá odpověď: aby muzikanti věděli, co mají hrát. Zamysleme se ale nad tím, „kam noty zapisujeme“. Mohou být kdekoliv se nám zlíbí? ANONE

6 Opravdu mohou noty být kde se jim zachce? ANONE

7 Nemohou, každá nota má své místo!

8 Kam a jak? Teď už víme, že noty mají každá své místo. A kam že je to zapisujeme? Do notové osnovy, která se skládá z linek a mezer, přesně z 5 linek a 4 mezer: A samozřejmě nesmí chybět nám již známý houslový klíč

9 Zápis not Noty zapisujeme podle ustáleného pravidla tak, jak jdou jednotlivé tóny za sebou: c d e f g a h c 2

10 A nyní k samotným notám Proč každá nota může vypadat jinak? Co určuje jejich vzhled? Není to nic jiného než délka trvání. A jsme zase u muzikantů – kdyby totiž všechny noty vypadaly stejně, hudebníci by nevěděli, jak dlouho například má daná nota znít a opět by nebyla hudba, ale jenom směs zvuků.

11 Rozdělení not podle délky trvání Nota celá – zní všechny čtyři doby, má prázdnou hlavičku, nemá nožičku (klikněte na ikonu a počítejte do čtyř) Nota půlová – zní polovinu noty celé, to znamená dvě doby, má prázdnou hlavičku a nožičku (klikněte na ikonu a počítejte…)

12 Nota čtvrťová – zní pouze jednu dobu, má vyplněnou hlavičku a nožičku (klikněte na ikonu a… do kolika napočítáte?) Nota osminová – zní polovinu doby, má vyplněnou hlavičku, nožičku a praporek (klikněte na ikonu a dávejte dobrý pozor!) Rozdělení not podle délky trvání

13 Dávali jste pozor? Na začátku notové osnovy musí být: a)francouzský klíč nebo šroubovákfrancouzský klíč nebo šroubovák b)houslový klíč nebo basový klíčhouslový klíč nebo basový klíč c)houslový klíč nebo nějaký obrázekhouslový klíč nebo nějaký obrázek

14 Z čeho se skládá notová osnova? a)z 5 linek a 6 mezerz 5 linek a 6 mezer b)ze 4 linek a 5 mezerze 4 linek a 5 mezer c)z 5 linek a 4 mezerz 5 linek a 4 mezer Dávali jste pozor?

15 Jak zapisujeme noty do notové osnovy? a)jak se nám chcejak se nám chce b)podle pravidla, jak jdou tóny za seboupodle pravidla, jak jdou tóny za sebou c)záleží na tom, jakou má skladatel náladuzáleží na tom, jakou má skladatel náladu Dávali jste pozor?

16 Jak dlouho zní nota celá? a)4 doby4 doby b)1 dobu1 dobu c)jak dlouho chcejak dlouho chce Dávali jste pozor?

17 Jak dlouho zní osminová nota? a)8 dob8 dob b)2 doby2 doby c)polovinu dobypolovinu doby Dávali jste pozor?

18 Gratulujeme!!! Jste na konci naší procházky hudební teorií. Pokud jste měli všechny otázky v testu dobře, jste šikulky. Z chybiček si nic nedělejte, žádný učený z nebe nespadl, projděte si program ještě jednou a nezapomeňte, že OPAKOVÁNÍ JE MATKOU MOUDROSTI!!!


Stáhnout ppt "Iveta Suchánková Nyní můžete pokračovat v programu nebo rovnou přeskočit na test… Chci si zopakovat teorii Chci zkusit test."

Podobné prezentace


Reklamy Google