Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Posuvky posouvají tón o něco výš nebo ho naopak snižují. Posuvky, které zvyšují původní tón o půltón, nazýváme křížky. Posuvky, které snižují původní tón.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Posuvky posouvají tón o něco výš nebo ho naopak snižují. Posuvky, které zvyšují původní tón o půltón, nazýváme křížky. Posuvky, které snižují původní tón."— Transkript prezentace:

1 Posuvky posouvají tón o něco výš nebo ho naopak snižují. Posuvky, které zvyšují původní tón o půltón, nazýváme křížky. Posuvky, které snižují původní tón o půltón, nazýváme bé.

2 Křížky nebo bé na začátku písničky nám předznamenávají, jaké tóny máme v písničce zpívat ( hrát ). Předznamenání najdete na začátku zápisu písničky, za houslovým klíčem.

3 Jak jdou křížky za sebou? Jejich pořadí je pro hudebníky velmi důležité. fis, cis, gis, dis, ais, eis, his Pokud se v předznamenání objeví dva křížky ( fis, cis ), všechny noty f a c v písničce se budou nazývat fis a cis.

4 cis defisg Najděte ve zpěvníku ( od strany 5 do strany 27 ) písničky, které mají v předznamenání dva křížky – fis a cis.

5 Znám já jeden krásný zámek ( str.5 ) Oh Raja ( str. 9 ) Išla Marina ( str. 20 ) Řešení:

6 Jak jdou béčka za sebou? Jejich pořadí je pro hudebníky velmi důležité. bé, es, as, des, ges, ces, fes Pokud se v předznamenání objeví dvě béčka ( bé, es ), všechny noty h a e v písničce se budou nazývat bé a es.

7 Odpověz na otázky : 1. K čemu slouží v hudbě posuvky? 2. Jak se jmenují posuvky, které zvyšují původní tón o půltón? 3. Jak se jmenují posuvky, které snižují původní tón o půltón? 4. Kde najdeme v písničce předznamenání? 5. Jaké koncovka se přidává ke jménu noty při zvyšování? 6. Jaké koncovka se přidává ke jménu noty při snižování?

8 Řešení: 1. Ke zvyšování nebo snižování tónů. 2. Křížky. 3. Béčka. 4. Na začátku písně za houslovým klíčem. 5. Koncovku – is. 6. Koncovku – es.


Stáhnout ppt "Posuvky posouvají tón o něco výš nebo ho naopak snižují. Posuvky, které zvyšují původní tón o půltón, nazýváme křížky. Posuvky, které snižují původní tón."

Podobné prezentace


Reklamy Google