Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Slohový útvar.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Slohový útvar."— Transkript prezentace:

1 Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Slohový útvar CHARAKTERISTIKA Obrázky a fotografie: http://www.tripod.lycos.com/bin/imagebrowser/subcategories?categ=clipart Použité fotografie vlastní - Mgr. Marie Machová ml.

2

3 Charakteristika Popisný útvar Zachycuje povahové vlastnosti člověka Všímá si jednotlivých povahových rysů: Temperament Vztah k lidem Zájmy a schopnosti Vztah k práci i povinnostem

4 Dělení Charakteristika přímá Vlastnosti vyjadřujeme přímo. Např. je pečlivý, pracovitý, usměvavý… Charakteristika nepřímá Vlastnosti nevyjadřujeme přímo, ale na příkladech jednání. Např. Každému do očí řekl, co si o něm myslí.

5 Osnova I. Úvod Seznámení s osobou Vztah k dané osobě Stručný vnější popis

6 Osnova II. Stať Temperament (chování, chůze,řeč…) Vztah k lidem, k práci Zájmy a schopnosti Další vlastnosti

7 III. Závěr Celkové zhodnocení Co se nám na popisované osobě líbí/nelíbí Čeho si vážíme Osnova

8 Převládají podstatná a přídavná jména Slova citově zabarvená Přirovnání Rčení Jazykové prostředky

9

10 Řekněte antonyma k uvedeným slovům vysoký, silný, pilný, zlý, skromný, pečlivý, tmavovlasý Vyberte z uvedených slov ta, který charakterizují vlastnosti a schopnosti lakomý, světlovlasý, pečlivý, malý, povrchní, hubený Řekněte synonyma k uvedeným slovům hodný, přátelský, zlý, krásný, moudrý, přívětivý I.Podstatná a přídavná jména

11 Vyjadřují kladný vztah –lichotivá (zdrobnělá a domácká) Např. koťátko, Hanička citově neutrální- bez citového zabarvení Např. dům, spát záporný vztah - hanlivá (zveličelá a zhrubělá) Např. řvát, tlusťoch II. Citově zabarvená slova

12 lichotivá slovacitově neutrálníhanlivá slova

13 III. Přirovnání jako veverka jako medvěd

14 jako kočka jako páv

15 jako lev jako osel

16 Vymyslete tři rčení, kde je obsaženo nápověda: Co na… Má … Bere si to… IV. Rčení


Stáhnout ppt "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Slohový útvar."

Podobné prezentace


Reklamy Google