Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TDI Dostálová Michaela INZ PLASTOVÁ OKNA.  Okna mají splňovat nejen svou funkční úlohu, ale také musí vyhovovat po estetické stránce.  Vlastnosti oken.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TDI Dostálová Michaela INZ PLASTOVÁ OKNA.  Okna mají splňovat nejen svou funkční úlohu, ale také musí vyhovovat po estetické stránce.  Vlastnosti oken."— Transkript prezentace:

1 TDI Dostálová Michaela INZ PLASTOVÁ OKNA

2  Okna mají splňovat nejen svou funkční úlohu, ale také musí vyhovovat po estetické stránce.  Vlastnosti oken a rámů  OKNA:  hodnoty U se podařilo snížit i pod 0,8 W/ (m 2.K)  zcela dostačující je obvykle hodnota 1,2 W/ (m 2.K)  RÁMY:  kvalitní rámy s hodnotou U = 1,2 W/(m 2.K) nebo nižší a k tomu zasklení s U = 1,4 W/ (m 2.K)

3  Okenní rámy

4  Způsoby upevnění  Musí být vždy mechanické  Použití pouze montážní pěny či lepidla je nedostačující.  Kovová hmoždinka – min hloubka zakotvení 30mm, do betonu, cihelného zdiva, pískovce, pórobetonu, přírodního kamene.  Turbošroub – min 30 – 60mm, beton, cihlové zdivo, pórobeton, přírodní kámen.  Kotva  Pomocné a distanční podložky – musí být po upevnění okna odstraněny  Systém musí být připraven na různé tepelné roztažnosti okenního rámu a okolní konstrukce.

5  Technické řešení osazení rámu  Nutné dotěsnění - trvale pružné tmely  Dobrý tmel - měl by zvládnout minimálně 25% deformaci po dobu alespoň 10 let  Kontrola - detaily nadpraží, ostění a parapetů

6  Připojovací spára (stěna-okno)  Tepelná izolace – v prostoru spáry v místě styku okna a stěny nesmí vzniknout tepelný most.  Zvuková izolace – nekvalitně provedená spára má vliv na zvukově izolační vlastnosti okna, průchod vzduchu = průchod zvuku.  Přenos sil – spojovací spára musí umožnit přenášení sil mezi oknem a stěnou. Jde o síly vznikající v důsledku otřesů, tepelných pohybů, pnutí a síly způsobené manipulací s oknem.  Těsnost – zevnitř musí být spára trvale těsná pro vzduch a zabránit tak průchodu vlhkosti do vnitřního prostoru.  Těsnost proti dešti – z vnější strany je spára namáhána působením střídání teplot, UV záření a nárazového deště, spára musí být provedena kvalitně Spára musí splňovat dle ČSN 73 05 40 – 2 tyto požadavky:

7  Způsoby utěsnění – tepelně izolační materiály  plnící PUR pěna,minerální pěna, skelná vata,samolepící izolační pásky  Plnící a izolační materiál nesmí dodatečně reagovat, poškozovat rám a vylučovat škodlivé látky.  Možnost deformace rámu v důsledku přebytku pěny a následné reakce.  Vypěnovat lze jen při teplotách vyšších než 5°C.

8  Hlavní body kontroly:  Na výrobky je vydáno prohlášení o shodě.  K výrobku je zpracován technologický předpis se kterým jsou pracovníci prokazatelně seznámeni a který je trvale k dispozici na stavbě.  Dopravená okna jsou bez vad, kompletní, rozměrově správná.  U připravených otvorů byla zkontrolována kolmost a rovnoběžnost ostění, nadpraží a horních ploch parapetů.  Správné umístění oken. Okno musí být připraveno pro správný otvor. K dispozici musí být všechny doplňky – parapety, rozšiřovací profily, krycí lišty.  Připravenost otvoru - připravený otvor je větší o předepsaný rozměr (8-30 mm) než okno, které do něj bude osazováno.  U jednovrstvých stěn je okno osazováno doprostřed, u vícevrstvých stěn je okno osazováno co nejblíže k tepelné izolaci – pokud není poloha stanovena v detailní dokumentaci.

9  Hlavní body kontroly:  Práce musí být prováděny v souladu s technologickým postupem.  Upevnění okna je bezpečné. Okno nesmí ohrožovat životy a bezpečnost lidí, dodržení upevňovacích bodů – zamezení deformací rámu pnutím.  Před konečnou fixací je nutná kontrola provedení minimální šířky spáry – je možné umístit distanční podložky a zda je okno dokonale vodorovně a svisle vyváženo.  Okna musí být kotvena do pevného materiálu.  Omítky nesmí být připojeny přímo na rám.  Musí být namontovány všechny doplňky a příslušenství.  Rám okna, okenní kování a skla musí být chráněna před zednickými pracemi.  Plasty použité na okenní profily musí být odolné proti působení vápna a cementu.  K oknu musí být dodán návod na údržbu a obsluhu okna.

10  Kontrola prací  Po montáži by mělo následovat seřízení kování.  Pro jeho kontrolu stačí zrakové vyhodnocení a kontrola všech poloh kování.

11  Kontrola prací  Před odchodem montérů je běžné podepsání zápisu o osazení oken.  Zde je prostor pro popis objevených závad:  naprasklé zasklení  odchlíplé zasklívací lišty,  hluboké šrámy v rámu,  nefungující kování  jiné zjevné závady Během zednických prací může dojít k drobným poškozením rámů- malé vrypy či škrábance. Situaci by měla zvládnout prováděcí firma pomocí speciálních leštících past.

12

13  Servisní prohlídka:  Pohledová kontrola produktu  Kontrola těsnosti produktu  Kontrola funkčnosti těsnění, profilu, skla a kování  Očištění a promazání kování produktu  Promazání pryžového těsnění  Celkové seřízení produktu  Vyplnění záznamu o prohlídce a doplnění termínu další prohlídky  Provedení vyúčtování

14  Proč to všechno dělat? …………aby to „trošku vypadalo“


Stáhnout ppt "TDI Dostálová Michaela INZ PLASTOVÁ OKNA.  Okna mají splňovat nejen svou funkční úlohu, ale také musí vyhovovat po estetické stránce.  Vlastnosti oken."

Podobné prezentace


Reklamy Google