Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ota Pavel (*2.července 1930 Praha +31.března 1973 Praha)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ota Pavel (*2.července 1930 Praha +31.března 1973 Praha)"— Transkript prezentace:

1 Ota Pavel (*2.července 1930 Praha +31.března 1973 Praha)

2 Ze života….. vlastním jménem Otto Popper český prozaik,novinář a sportovní reportér narodil se v Praze jako syn židovského obchodníka žil sám se svou matkou - jeho otec a dva starší bratři byli odvezeni do konce- ntračního tábora ( po válce se vrátili)

3 Ze života….. pracoval jako horník obchodní a jazyková škola jako redaktorovi mu bylo umožněno cestovat,doprovázel armádní fotbalové mužstvo (USA, Francie, Švýcarsko) propukla u něj maniodepresivní psychóza pobýval v psychiatrických léčebnách a předčasně zemřel na srdeční infarkt(43let)

4 Díla: Jak jsem potkal ryby Plná bedna šampaňského Dukla mezi mrakodrapy Pohádka o Raškovi Zfilmovaná díla: Smrt krásných srnců Zlatí úhoři Pohár za první poločas

5 Smrt krásných srnců (film) film natočen 1986 Československo ve 30.l 20.st. Hrdinou je obchodní zástupce, prodeje vysavačů.Za nacistické okupace je pro svůj židovský původ propuštěn a jeho rodině hrozí transport do koncentračního tábora. Proto podnikne riskantní cestu na venkov pro srnčí maso.

6 Poznáš herce z filmu.? 1) 2) 3) 4) a)Ladislav Potměšil b)Karel Heřmánek c)Rudolf Hrušínský d)Jiří Krampol

7 Jak jsem potkal ryby Vrátil jsem se a našel maminku pořád u těch hříbků. Ruce měla zabořené v hromadě hřibů a po tváři jí tekly slzy. "Proč pláčeš, maminko?" "Když je hodně hub, bude válka!" "To je pověra, maminko." "Říkala to teta Karolína. Před první světovou válkou prý taky takhle rostly. Tisíce bílých hřibů. A pak byla brzy bída a nouze." Příští rok nás zabrali Němci.

8 Otázky a úkoly: 1)U prvních dvou vět udělej graf souvětí. 2) tekly-os. č. č. zp. rod vid rostly-os. č. č. zp. rod vid „Proč pláčeš, maminko?„ 3)Proč tam jsou uvozovky.? 4)Kolika členná byla jeho rodiny.? (pojmenuješ jeho bratry) 5)Proč lidé vymysleli pověry.? 6)Znáš další nějakou pověru.? 7)Kdy začala 2.světová válka.?

9


Stáhnout ppt "Ota Pavel (*2.července 1930 Praha +31.března 1973 Praha)"

Podobné prezentace


Reklamy Google