Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Živočichové našich polí Hmyz 4. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Živočichové našich polí Hmyz 4. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu."— Transkript prezentace:

1 Živočichové našich polí Hmyz 4. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám

2 Název: Živočichové našich polí Anotace: Pole je uměle vytvořený ekosystém. Živočichové žijící na poli se svým zbarvením přizpůsobili svému okolí. Např. Včela medonosná, Čmelák zemní, mandelinka bramborová, slunečko sedmitečné, škvor obecný… Vypracovala: Mgr. Iva Hořejší Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, přírodověda Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, lze využít i k opakování. Druh učebního materiálu: Prezentace PowerPoint Ročník: 4. ročník Datum vytvoření: 21.10. 2011

3 Živočichové našich polí Přizpůsobeni svým zbarvením Dokonale splývají s okolím Dostatek potravy – polní plodiny Pole je uměle vytvořený ekosystém

4 Čmelák zemní Čmeláci jsou sociální hmyz. Vyznačují se barevným ochlupením těla, často v černé a žluté barvě, obvykle v pásech. Čmeláci se živí nektarem a pylem, shromážďují jej jako potravu pro své larvy.

5

6 Mandelinka bramborová je brouk, který se živí spásáním bramborové natě. Má bíložluté až bílooranžové krovky s celkem deseti černými podélnými čarami. Dorůstá velikosti až 12 mm délky

7 Škvor obecný Mají protáhlé tělo, kousací ústní ústrojí a dva páry křídel. Jsou to všežravci s noční aktivitou, loví jiné bezobratlé, okusují části rostlin i ovoce

8 Otakárek fenyklový Je jedním z našich největších denních motýlů (dosahuje velikosti až 7 cm) a patří mezi ohrožené druhy motýlů ČR. Nejčastěji se vyskytuje na loukách, můžeme ho však spatřit i na zahradách, kde samičky často kladou vajíčka.

9

10 Bělásek řepkový je hojný motýl, který se vyskytuje nejčastěji v zemědělských krajinách, na loukách, parcích a zahradách. Samička klade nejčastěji na zeleninu (zelí, kapustu)20- 100 žlutých vajíček. Ročně vytváří obvykle dvě generace.

11

12 Slunéčko sedmitečné Slunéčko sedmitečné lidově nazývaná též beruška. Má červeně zbarvené krovky se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky. Živí se mšicemi a červi. Je považována za užitečný druh. Je-li s ním manipulováno, vylučuje oranžovou šťávu díky čemuž je pro ptáky nechutná a jedovatá.

13 Včela medonosná Matka – její úlohou je klást vajíčka, čímž zabezpečuje obnovu včelstva Trubec – jeho úlohou je oplodnit mladé matky; v případě potřeby pomáhá zahřívat včelí plod, díky své vyšší tělesné teplotě, než jakou mají dělnice Dělnice – vykonávají pro včelstvo všechny ostatní potřebné práce, jako je: vyhledávání a přinášení potravy (nektar, medovice, pyl, voda), zpracovávání medu z nektaru a medovice, konzervování pylu, stavbu plástů, krmení matky, trubců a plodu, střežení vchodu do úlu, úklid a čištění, větrání a udržování správné teploty v úlu a řada dalších činností.

14

15

16 Modrásek jetelový Malý motýl, dospělci jsou většinou velcí méně než 5 cm.cm

17

18 Babočka paví oko Svoje druhové jméno dostal podle výrazně zbarvených skvrn, které se nacházejí na jeho křídlech. V současnosti je náš nejznámější a nejhojnější motýl.

19

20 Téma: Živočichové našich polí – hmyz, 4. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional PowerPoint www.obrazky.cz www.naturfoto.cz Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Živočichové našich polí Hmyz 4. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu."

Podobné prezentace


Reklamy Google