Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Plazi 4. ročník

2 Plazi Patří mezi živočichy obratlovce, osou jejich těla je páteř složená z obratlů. Patří mezi živočichy obratlovce, osou jejich těla je páteř složená z obratlů. Mezi plazy patří: hadi, ještěrky, želvy. Mezi plazy patří: hadi, ještěrky, želvy.

3 Kostra Je oporou těla, chrání vnitřní orgány a spolu se svalstvem zajišťuje pohyb. Je oporou těla, chrání vnitřní orgány a spolu se svalstvem zajišťuje pohyb. Skládá se z kostí, které jsou navzájem spojeny pevně nebo pohyblivými klouby. Skládá se z kostí, které jsou navzájem spojeny pevně nebo pohyblivými klouby. Hlavní části kostry jsou: Hlavní části kostry jsou: lebka lebka páteř složená z obratlů páteř složená z obratlů kostra hrudníku složená z žeber kostra hrudníku složená z žeber a hrudní kosti a hrudní kosti kostra předních a zadních končetin kostra předních a zadních končetin

4 Vnitřní ústrojí Orgány hada mají protáhlý tvar. www.krajtakralovska.cz

5 Tělo Tělo je pokryto suchou zrohovatělou kůží, želvy mají krunýř. Tělo je pokryto suchou zrohovatělou kůží, želvy mají krunýř.

6 Pohyb Hadi nemají vyvinuté končetiny – plazí se. Hadi nemají vyvinuté končetiny – plazí se. Ještěrky a želvy mají vyvinuté přední i zadní končetiny. Ještěrky a želvy mají vyvinuté přední i zadní končetiny.

7 Rozmnožování Samice kladou vejce s kožovitým obale, o která již dále nepečují. Někteří plazi jsou živorodí – mláďata se líhnou z vajíček již v těle matky ( slepýš, zmije). Samice kladou vejce s kožovitým obale, o která již dále nepečují. Někteří plazi jsou živorodí – mláďata se líhnou z vajíček již v těle matky ( slepýš, zmije).

8 Potrava Hadi jsou obratní lovci, loví hmyz, malé ptáky a drobné savce. Hadi jsou obratní lovci, loví hmyz, malé ptáky a drobné savce. Ještěrky se živí hlavně hmyzem. Ještěrky se živí hlavně hmyzem.

9 Význam Plazi spotřebují mnoho hmyzu (ještěrky) i hlodavců (hadi). Plazi spotřebují mnoho hmyzu (ještěrky) i hlodavců (hadi). V přírodě plazů ubývá, je třeba je chránit. V přírodě plazů ubývá, je třeba je chránit.

10 Zmije obecná Zmije je jedovatá – má dva duté zuby a pod nimi váčky s jedem. Z jejího jedu se vyrábějí léky.

11 Užovka obojková Užovka není jedovatá.

12 Slepýš křehký Slepýš patří mezi ještěrky. Má zcela zakrnělé končetiny. Žije v lesích. Živí se slimáky, pavouky a hmyzem.

13 Ještěrka obecná Ještěrka živorodá Ještěrky žijí na teplých a suchých místech. Ještěrka může v ohrožení samovolně oddělit ocas od těla. Odlomená část postupně doroste.

14 Zadní končetiny Tělo (páteř, žebra) Hlava Přední končetiny Ocas

15 Želva bahenní Želvy u nás žijí pouze ojediněle na jižní Moravě.

16

17 Plazi – přírodověda 4. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Přírodověda – Věra Štiková – Nová škola Přírodověda – RNDr. J. Jurčák - Prodos Přírodověda – J. Mladá, L. Podroužek – SPN Přírodověda – D. Kvasničková - Fortuna Přehledy živé přírody - Alter Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google