Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1.. Mezi šupinaté plazy patří hadi a ještěři. Na celém světě je známo přes 7 500 druhů plazů. V České republice žije celkem 10 druhů šupinatých plazů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1.. Mezi šupinaté plazy patří hadi a ještěři. Na celém světě je známo přes 7 500 druhů plazů. V České republice žije celkem 10 druhů šupinatých plazů."— Transkript prezentace:

1 1.

2 Mezi šupinaté plazy patří hadi a ještěři. Na celém světě je známo přes 7 500 druhů plazů. V České republice žije celkem 10 druhů šupinatých plazů. Na vrchním patře tlamy mají umístěný Jacobsonův orgán, který slouží jako čichový orgán. Řada šupinatých plazů je jedovatých, mnohdy i smrtelně.

3

4 Na celém světě je známo asi 3000 druhů. V České republice žije celkem 5 druhů. Většina ještěrů je vejcorodých, někteří jsou i živorodí. Na rozdíl od hadů svlékají kůži postupně. Některé druhy se v případě nebezpečí chrání tím, že odlomí kus ocasu. Po odlomení se ocas ještě chvíli mrská a odláká pozornost predátora od unikajícího ještěra. Odlomený ocas jim postupně doroste do původní velikosti.

5 Ještěrka obecná Chráněný druh. Je dlouhá 20 – 25 cm. Žije na teplých a suchých místech. Vyskytuje se pod kameny a ve skulinách. Živí se hmyzem, pavouky, červy. Orientuje se pomocí dlouhého jazyka. 2.

6 Ještěrka zelená Chráněný a ohrožený druh. Může být dlouhá až 40 cm. Živí se hmyzem, malými plži, ale i ptačími vejci. Žije v nejteplejších oblastech České republiky. Vyskytuje se ve středních Čechách a na jižní Moravě. 3.

7 Chráněný druh. Obvykle dorůstá délky až 15 cm. Nejrozšířenější ještěrka České republiky. Rodí živá mláďata. Nejčastěji se živí hmyzem. Vyskytuje se i vysoko v horách. 4. Ještěrka živorodá

8 Slepýš křehký Chráněný druh. Vypadá jako had, ale je to ještěr. Končetiny má zakrnělé, jejich zbytky jsou patrné na kostře. Živí se hmyzem, plži, žížalami atd. Dorůstá do délky až 40 cm. Je vejcorodý. 5.

9 Chameleon obecný Jediný druh chameleóna žijící v Evropě. Vyskytuje se ve Španělsku, Portugalsku a Řecku. Dorůstá délky až 40 cm. Chráněný druh. Živí se hmyzem a pavouky. Mění barvu podle prostředí a nálady. 6.

10 Leguán zelený Nejznámější druh leguána. Žije v Jižní a Střední Americe. Dorůstá délky až 2 m. Dobře šplhá po stromech a také dobře plave. Je to výhradně býložravý ještěr. 7.

11 Gekon obrovský Může být dlouhý až 40 cm. Žije v Indii. Často bývá chován v teráriích. Noční živočich. Živí se hmyzem, drobnými ptáky, menšími gekony a savci. 8.

12 Varan komodský Žije pouze v Indonésii na ostrově Komodo a čtyřech okolních ostrovech. Je to největší ještěr na světě. Dorůstá délky až 3,5 m a může vážit 150 kg. Ohrožený a chráněný druh. V tlamě má silný jed, kterým zabíjí kořist. Vzácně může napadnout i člověka. 9.

13

14

15

16

17 Ještěři Hadi


Stáhnout ppt "1.. Mezi šupinaté plazy patří hadi a ještěři. Na celém světě je známo přes 7 500 druhů plazů. V České republice žije celkem 10 druhů šupinatých plazů."

Podobné prezentace


Reklamy Google