Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1 Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940 Autor: PhDr. Ing. Stanislav Hamerský Tematická oblast: Biochemie Název DUMu: Proteiny Kód: VY_32_INOVACE_CH.2.11 Datum:12. 1. 2013 Cílová skupina: Žáci středních škol Klíčová slova:Proteiny, bílkoviny Anotace: Tato prezentace slouží k procvičení učiva o bílkovinách. Do výuky je vhodné ji zařadit v rámci opakování probraného učiva.

2 1.Odpovězte na otázky: a) Ze kterých chemických prvků se skládají molekuly bílkovin? b) Která biomolekula kóduje primární strukturu bílkovin? c) Jak se nazývá proces syntézy bílkovin a na které z buněčných organel probíhá? d) Kterými faktory může být způsobena denaturace bílkovin?

3 Správné řešení: a) C, H, O, N, S b) molekula DNA c) proteosyntéza neboli translace neboli genová exprese; probíhá na ribozomech d) pH, koncentrace solí, soli těžkých kovů ad. chemické látky, zvýšená teplota, působení specifických enzymů

4 2.Napište název a chemický vzorec látky, která je u člověka konečným produktem katabolismu bílkovin (kterým se tělo zbavuje nadbytečného dusíku).

5 Správné řešení: močovina (lat. urea)

6 3.Rozdělte proteiny na: a) fibrilární b) globulární myosinkolagenfibroin keratinovoalbuminIgE, IgG ad. fibrinogen

7 Správné řešení: a) fibrilární b) globulární myosin kolagen fibroin keratin ovoalbumin IgE, IgG ad. fibrinogen

8 Tento digitální učební materiál byl vytvořen pomocí software: 1.Microsoft Ofiice 2007 2.ACD ChemSketch (Freeware) Použitý zdroj: VODRÁŽKA, Zdeněk. Biochemie. 2. oprav. vyd. Praha: Academia, 2002, Přer. str. ISBN 80-200-0600-1. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google