Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měděná elektroda se v kyselině rozpouští : kladné ionty (jádro + valenční elektrony) mědi přecházejí do elektrolytu (vodivostní elektrony v kovech tvoří.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měděná elektroda se v kyselině rozpouští : kladné ionty (jádro + valenční elektrony) mědi přecházejí do elektrolytu (vodivostní elektrony v kovech tvoří."— Transkript prezentace:

1 Měděná elektroda se v kyselině rozpouští : kladné ionty (jádro + valenční elektrony) mědi přecházejí do elektrolytu (vodivostní elektrony v kovech tvoří elektronový plyn a zůstávají v elektrodě). Elektroda se tak nabíjí záporně a elektrolyt kladně. Zinková elektroda se rovněž v kyselině rozpouští: nabíjí se tak záporně. Zinková elektroda se však rozpouští mnohem více, a proto je "zápornější" než měděná elektroda. Měděná elektroda má tedy vyšší potenciál než zinková a mezi oběma elektrodami je tudíž elektrické napětí. Spojíme-li je vodičem, protéká jím elektrický proud --

2 Napětí vzniká mezi dvojicí elektrod z různého materiálu, které jsou ponořeny do elektrolytu.

3 Monočlánky elektrolyt - salmiak (NH 4 Cl), (zahuštěn škrobem kašovitá konzistence ) katoda - zinková nádobka anoda - uhlíková tyč _ + Průchodem proudu elektrolytem probíhá elektrolýza:zinek se rozpouští a na uhlíku se vylučuje vodík,který reaguje s burelem za vzniku vody. Článek se tak vybíjí. napětí 1,5 V.

4 Plochá baterie - sériové spojení tří monočlánků Monočlánek nelze po vybití znovu nabít. Zdroj stejnosměrného napětí, který lze nabíjet, se nazývá akumulátor.

5 Výroba elektrického napětí Voltmetr ukazuje napětí mezi elektrodami 1 V, Pokus:

6 AKUMULÁTOR. Olověný akumulátor vytvoříme vložením dvou olověných elektrod do elektrolytu - zředěné kyseliny sírové. Na elektrodách vznikne vrstvička PbSO 4 Povrch obou elektrod je ze stejného materiálu, akumulátor je vybit. Elektrolyt je disociován na H + a SO 4 2-

7 Připojíme elektrody ke zdroji vnějšího napětí: Elektrolyt je disociován na H + a SO 4 2-. Na katodě: 2H + + 2e - ---> 2H 2H + PbSO 4 ---> Pb + H 2 SO 4 Na anodě: SO 4 2- ---> SO 4 + 2e - SO 4 + PbSO 4 + 2H 2 O ---> 2H 2 SO 4 + PbO 2

8 Připojíme elektrody ke zdroji vnějšího napětí: Na katodě: 2H + + 2e - ---> 2H 2H + PbSO 4 ---> Pb + H 2 SO 4 Na anodě: SO 4 2- ---> SO 4 + 2e - SO 4 + PbSO 4 + 2H 2 O ---> 2H 2 SO 4 + PbO 2 Hustota elektrolytu se zvyšuje. Na katodě se spotřebovává vrstvička PbSO 4 a zůstává tak čisté olovo, na anodě se PbSO 4 mění na PbO 2. Jakmile se spotřebuje celá vrstvička PbSO 4 na katodě, začne se na ní vylučovat plynný vodík (už nemá s čím reagovat). to je znamení, že akumulátor je nabit. Galvanický článek se dvěma různými elektrodami: U e = 2v

9 Spojíme-li elektrody přes zátěž, bude obvodem protékat proud. Průchodem proudu se akumulátor vybíjí (probíhají opačné chemické reakce než při nabíjení a elektrody se opět pokrývají vrstvičkou PbSO4). Po vybití ho můžeme zase znovu nabít.


Stáhnout ppt "Měděná elektroda se v kyselině rozpouští : kladné ionty (jádro + valenční elektrony) mědi přecházejí do elektrolytu (vodivostní elektrony v kovech tvoří."

Podobné prezentace


Reklamy Google