Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zámek Orlík Adam Novák. Historie Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zámek Orlík Adam Novák. Historie Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na."— Transkript prezentace:

1 Zámek Orlík Adam Novák

2 Historie Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na levém břehu Vltavy nad brodem, kde se vybíralo clo z plavby po řece. První zmínka o clu na Vltavě je z r. 1253. Zprávy z let 1287 – 1288 svědčí o královském držení Orlíka. Tehdy docházelo k ozbrojeným srážkám orlické posádky s lidmi pražského biskupa Tobiáše z Bechyně, kdy kořist a zajatci byli sváženi na Orlík.

3 Současnost Zámek Orlík stojí na skalním ostrohu nad řekou Vltavou, který řeka dříve obloukem obtékala. Po vybudování Orlické vodní nádrže v l. 1952 – 1960 byl zabezpečen betonovými injekcemi a žulovým ochranným pláštěm. Vodní hladina přehrady je o 60 m vyšší, než byla hladina Vltavy, takže Orlík se dnes spíše podobá vodnímu hradu, zatímco dříve připomínal orlí hnízdo.

4 Děkuji za pozornost Adam Novák 25.11.11


Stáhnout ppt "Zámek Orlík Adam Novák. Historie Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na."

Podobné prezentace


Reklamy Google