Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Česká republika: Českobudějovický kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Česká republika: Českobudějovický kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka,"— Transkript prezentace:

1 Česká republika: Českobudějovický kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2

3 Českobudějovický kraj je ze všech hledisek velmi pestrý, od vrcholků Šumavy až po dolní nádrže a rybníky můžeme sledovat rozmanitost přírody.

4 Krajina Českobudějovického kraje je známa řadou rybníků a malebných vesnic ve dvou pánvích uprostřed kraje, Českobudějovické a Třeboňské. Na jihozápadní hranici leží druhé nejvyšší pohoří v Čechách, Šumava. Nejvyšším bodem kraje je vrchol hory Plechý (1378 m), nejnižším hladina Orlické přehrady (350 m). Průměrná nadmořská výška činí m. Největším chráněným přírodním územím je Šumava, chráněná jednak jako chráněná krajinná oblast, jednak (jádro území) jako národní park.

5 Hlavním tokem oblasti je Vltava (440,25 km dlouhá), do níž se na území Českobudějovického kraje vlévá Otava, Lužnice a Malše.

6 Nejvíce rybníků (a největších) je v okolí Třeboně nalezneme zde rybník Svět, Opatovický rybník, největší rybník Rožmberk, Velký Tisý, Káňov, Dvořiště, Hejtman a Nový vdovec. Na Třeboňsku se udává 46 rybníků přesahujících 50 ha. rybník Rožmberkrybník Svět

7 Umělé nádrže vybudované na vodních tocích zadržují vodu, která slouží pro úpravu průtoku v řekách, k výrobě elektrické energie a k zásobování vodou pro obyvatele a hospodářství. Nádrže mají také rekreační význam. Vodní nádrže v Českobudějovickém kraji: Lipno, Orlík, Římov, Jordán, Husinec, Hněvkovice Orlická přehrada (součást vltavské kaskády) vodní nádrž Lipno

8 Kraj je chudý na nerostné suroviny. Převažuje těžba štěrkopísků, stavebního kamene, cihlářských hlín a v omezené míře keramických jílů, vápence a grafitu. Přes velmi silné industriální vlivy stále hraje důležitou roli primární sektor (zemědělství, lesnictví a rybářství).

9 Na území Českobudějovického kraje se nachází množství historicky cenných památek i ucelených městských památkových rezervací. Je zde i mnoho hradů a zámků. Turisty přitahuje i klášter ve Vyšším Brodě a další památky. Na venkově lze nalézt řadu malebných vesnic s typickými zděnými staveními jihočeské lidové architektury - tzv. selské baroko.

10 centrum Českých Budějovic hrad Zvíkov selské baroko


Stáhnout ppt "Česká republika: Českobudějovický kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka,"

Podobné prezentace


Reklamy Google