Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klenot Prahy … Klenot Prahy … … Karlův most Bedřich Smetana, cyklus symfonických básní Má vlast Vltava.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klenot Prahy … Klenot Prahy … … Karlův most Bedřich Smetana, cyklus symfonických básní Má vlast Vltava."— Transkript prezentace:

1

2 Klenot Prahy … Klenot Prahy … … Karlův most Bedřich Smetana, cyklus symfonických básní Má vlast Vltava.

3 Předchůdci Karlova mostu… V místě mostu býval nejprve přechod přes svázané klády, tzv. prahy. V 10. stol. už je zmiňován dřevěný most, který ale býval ohrožován každou větší vodou, proto nechal Vladislav II. postavit kolem r. 1170 kamenný most Juditin. Ten zde stál až do r. 1342, kdy byl zničen povodní.

4 1 2 3 4 5 1 – starý brod řekou 2, 3 – poloha předpokládaných dřevěných mostů 4 – Juditin most 5 – Karlův most

5 Karel IV rozhodl postavit most nový mohutnější a vyšší, který by vydržel navěky. Základní kámen byl položen za osobní účasti Karla IV, přesně 9.7.1357 v 5 hodin 31 minut.

6 Okamžik založení mostu nebyl zvolen náhodně. Napíšeme-li datum správně 1-3-5-7-9-7-5-3-1 Řada lichých čísel se čte stejně z obou stran, Karel zasvěcený mystik, věřil, že tato numerická hříčka ochrání dílo.

7 Karlův most byl čtvrtým velkým kamenným mostem v Čechách po starším Juditině mostu v Praze, mostu v Písku a Roudnici nad Labem.

8 Stavba mostu byla dokončena v roce 1370 a jako datum úplného dokončení se udává rok 1402, stavba vyšší Malostranské věže se protáhla až do 2.poloviny 15.století. Poslední významná součást mostního komplexu bylo kamenné schodiště na ostrov Kampa v roce 1844.

9 Parametry pražského Kamenného mostu byly ve své době ohromující a úctu vzbuzují i dnes. Je dlouhý 512 m a široký 9,4 – 9,5 m, mostovka je ve výši 13 m nad hladinou Vltavy. Na staroměstském břehu ústí Karlův most průjezdem ve Staroměstské mostecké věži, na malostranském bránou mezi Malostranskými mosteckými věžemi do ulice Mostecké.

10 Most má 16 oblouků nestejného rozpětí od 16,62 m (pod Staroměstskou věží) do 23,38 m (nad Kampou). „Půdorys pilířů má rozměry 8,5až10,8 krát 24-25 m.

11 Mostní konstrukce je tvořena klenbovými segmentovými oblouky z kamenných kvádrů, opřenými do mohutných pilířů. Na klenbách leží poprsí (čelní) zdi spojitě probíhající přes pilíře. Obložení pilířů, mostních oblouků a zdí je provedeno z pískovcových kvádrů.

12 Na zábradlí mostu je rozmístěno celkem 30 soch a sousoší, k tomu můžeme připočítat ještě sochu Bruncvíka, která stojí mimo hlavní řadu. Většina soch a sousoší je z pískovce, ale najdeme zde i plastiku bronzovou a jednu plastiku mramorovou.

13 Galerii plastik pod širým nebem, spojení převážně barokních plastik s gotickým mostem si necháme na některou příští procházku. Přeji krásný a pohodový den… … nejen dnes ! … nejen dnes ! J@


Stáhnout ppt "Klenot Prahy … Klenot Prahy … … Karlův most Bedřich Smetana, cyklus symfonických básní Má vlast Vltava."

Podobné prezentace


Reklamy Google