Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V L T A V A v obrazech. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. jméno nese tok až od soutoku Teplé.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V L T A V A v obrazech. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. jméno nese tok až od soutoku Teplé."— Transkript prezentace:

1 V L T A V A v obrazech

2 Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý Luh na Šumavě v přírodní rezervaci Mrtvý Luh na Šumavě

3 Teplá Vltava vyvěrá jako malý pramínek na Šumavě Teplá Vltava vyvěrá jako malý pramínek na Šumavě pod Černou horou. pod Černou horou. Studená Vltava pramení v Německu pod názvem Studená Vltava pramení v Německu pod názvem Altwasser. Altwasser. Teplá Vltava Studená Vltava Teplá Vltava Studená Vltava

4 Od soutoku obou pramenných toků teče Vltava směrem na východ a u Nové Pece se její tok rozlévá do širokého a dlouhého jezera, které vzniklo přehrazením jejího toku u obce Lipno nad Vltavou. Od soutoku obou pramenných toků teče Vltava směrem na východ a u Nové Pece se její tok rozlévá do širokého a dlouhého jezera, které vzniklo přehrazením jejího toku u obce Lipno nad Vltavou. Jde o Vodní nádrž Lipno. Jde o Vodní nádrž Lipno.

5

6 Dále Vltava protéká otevřenější krajinou a stáčí svůj krok k severu. Dále Vltava protéká otevřenější krajinou a stáčí svůj krok k severu. Četnými zákruty protéká Četnými zákruty protéká krajinou s řadou památek. krajinou s řadou památek. Její tok směřuje k hradu Její tok směřuje k hradu Rožmberk. Rožmberk.

7 Skalnatým údolím Skalnatým údolím vstupuje do vstupuje do Českého Krumlova. Českého Krumlova.

8 Český Krumlov Český Krumlov

9 Tok Vltavy odtud protéká kolem kláštera Zlatá Koruna. Tok Vltavy odtud protéká kolem kláštera Zlatá Koruna.

10 Vltava pod Zlatou Korunou. Vltava pod Zlatou Korunou.

11 Otevřeným údolím pokračuje k Českým Budějovicím, Otevřeným údolím pokračuje k Českým Budějovicím, kde zprava přibírá vody řeky Malše. kde zprava přibírá vody řeky Malše.

12 Za Hlubokou nad Vltavou se hladina Vltavy postupně vzdouvá a plynule vtéká do soustavy Vltavských kaskád. Za Hlubokou nad Vltavou se hladina Vltavy postupně vzdouvá a plynule vtéká do soustavy Vltavských kaskád.

13 Orlická přehrada Orlická přehrada

14 Slapy Slapy

15 před Prahou přibírá Vltava vody řeky Sázavy a Berounky před Prahou přibírá Vltava vody řeky Sázavy a Berounky zvolna protéká naším hlavním městem zvolna protéká naším hlavním městem míjí spoustu historických památek míjí spoustu historických památek

16 Vyšehrad Vyšehrad

17 Národní divadlo Národní divadlo

18 Karlův Most a Hradčany Karlův Most a Hradčany

19

20 tok řeky sílí ve Středočeské pánvi tok řeky sílí ve Středočeské pánvi u Mělníka Vltava končí svoji pouť – vlévá se do řeky Labe u Mělníka Vltava končí svoji pouť – vlévá se do řeky Labe

21 ÚKOLY 1. Sledujte tok Vltavy na mapě. 2. Poslechněte si Smetanovu symfonickou báseň „Vltava“. 3. Vyhledejte na www.mapy.cz barevně vyznačené zeměpisné názvy. www.mapy.cz 4. Vyhledejte na internetu, která nadpřirozená bytost se zjevovala na hradu Rožmberk a jak se jmenovala za svého života. Pracujeme společně na interaktivní tabuli. Pracujeme společně na interaktivní tabuli.

22 V prezentaci byly použity obrázky z těchto webových stránek: http://cestovani.idnes.cz/igcechy.asp?y=iglobe/sumava_materna.htm http://regiony.ic.cz/index.php?clanek=vodstvo&dir=jih&menu=jih http://www.kudyznudy.cz/cs/fotografie/2008-06/2008-06-13-213021-priroda-nova-pec.html http://www.vyletnik.cz/mistopisny-rejstrik/jizni-cechy/krumlovsko/7456-tepla-vltava/ http://in.ihned.cz/c1-18961280-more-ktere-uz-ma-oba-brehy-jihoceska-vodni-nadrz-lipno http://www.zamky-hrady.cz/7/lipno.htm http://www.otre.cz/lipno.php http://www.lipensko.org/obce_mesta_lipno.php http://www.beranek-vsestary.cz/voda.html http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%BD_Krumlov,_sk%C3%A1ly_u_Vltavy_III.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%BD_Krumlov,_sk%C3%A1ly_u_Vltavy_II.jpg http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz/img.php?img=6530&LANG=cz http://www.klaster-zlatakoruna.eu/historie/strucna-historie-klastera/ http://www.ckrumlov.cz/cz1250/seznamy/i_obrrob.htm http://picasaweb.google.com/lh/photo/tAKvBwi9ZlONnxfJhKEBUw http://www.cestopis.eu/cr/ceske-budejovice-symboly-mesta http://www.plavba.cz/cz/cesty/vlt_s.html http://www.freeyacht.cz/clanky/prehrada-orlik.html http://www.chatamerin.cz/?p=fotogalerie&f=slapy http://www.czechatlas.com/prague/vysehrad/ http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejiny/38-bitva-pod-vysehradem.html http://www.svornost.com/?paged=23 http://www.kudyznudy.cz/cs/fotografie/2008-07/2008-07-29-140350-pamatky-praha-1.html http://lenka-ils.blog.cz/0707 Vypracovala: Renata Pavlačková, Mgr. ZŠ Bystřice n.P., Nádražní 615 59301 Bystřice nad Pernštejnem


Stáhnout ppt "V L T A V A v obrazech. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. jméno nese tok až od soutoku Teplé."

Podobné prezentace


Reklamy Google