Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jihočeský kraj Povrch Z á kladn í š kola Nový Jič í n, Komensk é ho 68, př í spěvkov á organizace EU – OPVK 1.4. – Inovativně ke konkurenceschopnosti -

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jihočeský kraj Povrch Z á kladn í š kola Nový Jič í n, Komensk é ho 68, př í spěvkov á organizace EU – OPVK 1.4. – Inovativně ke konkurenceschopnosti -"— Transkript prezentace:

1 Jihočeský kraj Povrch Z á kladn í š kola Nový Jič í n, Komensk é ho 68, př í spěvkov á organizace EU – OPVK 1.4. – Inovativně ke konkurenceschopnosti - CZ 1.07/1.4.00/21.0150 – ICT 2

2 Jihočeský kraj - leží na jihu Čech Sousedí s Německem i Rakouskem.

3 Povrch Na území kraje je rozsáhlé pohoří Šumava, v jejímž středu je vytvořen Národní park Šumava. Šumava Další rozsáhlé území pokrývá Středočeská pahorkatina. Na jihu tvoří hranici s Rakouskem Novohradské hory. Ostatní území pokrývá Českobudějovická pánev.

4 Rašeliniště Šumava má poměrně nízké vrcholy. Je zde chladno a vlhko.  vznik rašelinišť Rašeliniště: vznikala asi před 10 000lety.

5 Vznikala z jezírka, které zarůstalo rákosem a ostřicí. Odumřelé zbytky rostlin vytvořila v jezírku rašelinu. Rašelina se těžila ručně. Využití: DŘÍVE - jako stelivo a palivo DNES – útočiště vzácných druhů rostlin i živočichů. Klidová zóna pro člověka.

6 Chalupská slať Proslulá kruhovým jezírkem. Přístupná po povalovém chodníku. Na jezírku jsou plovoucí ostrůvky. Vzácné rostliny: blatnice bahenní, ostřice mokřadní, rosnatka okrouhlolostá. Vodní ptactvo.

7 Příchod po povalovém chodníku.

8 Jezírko s plovoucími ostrůvky

9 Všude rostou břízy.

10

11

12 Vodní ptactvo

13 Vodstvo Kraj je odvodňován především řekou Vltavou. Na řece Vltavě je vybudováno několik přehrad - Vltavská kaskáda. Na území kraje je vybudována rozsáhlá rybniční soustava – Třeboňská pánev

14 Vltava Vzniká spojením Teplé a Studené Vltavy.

15 Hned na jejím počátku je vybudována naše největší přehradní nádrž LIPNO.

16

17 Další řeky a přehrada Orlík Malše Otava Lužnice Orlík

18 Třeboňská pánev Rybníky: Rožmberk (největší rybník ve střední Evropě) Svět Bezdrev Hejtman, a další

19 Další informace na http://regiony.ic.cz/tisk/jih.pdf Zdroje obrázků: Str. 2, 18 volné dílo dostupné z http://cs.wikipedia.orghttp://cs.wikipedia.org Str. 4 – 17 © Vlasta Foltová Zpracovala Mgr. Vlasta Foltová Pro 4. a 5. ročník ZŠ Vzdělávací oblast Člověk a jeho svět – Místo, kde žijeme Březen 2012


Stáhnout ppt "Jihočeský kraj Povrch Z á kladn í š kola Nový Jič í n, Komensk é ho 68, př í spěvkov á organizace EU – OPVK 1.4. – Inovativně ke konkurenceschopnosti -"

Podobné prezentace


Reklamy Google