Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PLANETA ZEMĚ Nikola Houšková, Aneta Říhová. Něco na úvod.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PLANETA ZEMĚ Nikola Houšková, Aneta Říhová. Něco na úvod."— Transkript prezentace:

1 PLANETA ZEMĚ Nikola Houšková, Aneta Říhová

2 Něco na úvod

3 Teorie velkého třesku Velký třesk byla obrovská exploze, po které se začal vesmír rozpínat a čas běžet. Jeden z důsledků bylo, že vesmír má nyní jiné podmínky než v minulosti. Velký třesk byla obrovská exploze, po které se začal vesmír rozpínat a čas běžet. Jeden z důsledků bylo, že vesmír má nyní jiné podmínky než v minulosti. Poprvé tento název využil Fred Hoyle- astrofyzik a astronom. Poprvé tento název využil Fred Hoyle- astrofyzik a astronom.

4 Sluneční soustava Sluneční soustava, jejíž součástí je i Země, je nepatrnou součástí spirální galaxie Mléčné dráhy- kterou za jasného počasí lze pozorovat i ze Země. Sluneční soustava, jejíž součástí je i Země, je nepatrnou součástí spirální galaxie Mléčné dráhy- kterou za jasného počasí lze pozorovat i ze Země. Nejbližší její hvězdou je Slunce, které je obíháno osmi planetami. V nich je i naše planeta Země. Nejbližší její hvězdou je Slunce, které je obíháno osmi planetami. V nich je i naše planeta Země.

5 Země Průřez Zemí Průřez Zemí Země Země

6 Pohyb Země Země se otáčí kolem své osy za 24 hodin. Během této doby se u nás vystřídá den a noc. Země se otáčí kolem své osy za 24 hodin. Během této doby se u nás vystřídá den a noc. Země se také otáčí kolem Slunce a to za 365 dní. Během této doby se střídají čtyři roční období, rovnodenost a slunovrat. Země se také otáčí kolem Slunce a to za 365 dní. Během této doby se střídají čtyři roční období, rovnodenost a slunovrat.

7 Umístění a teplota Země Tvar Země se podobá kouli, která po obvodu měří 40 075 km. Tvar Země se podobá kouli, která po obvodu měří 40 075 km. Je třetí nejbližší planeta Slunce, které je od nás vzdáleno 150 000 000 km. Je třetí nejbližší planeta Slunce, které je od nás vzdáleno 150 000 000 km. Povrchová teplota Země je průměrně 22° C. Povrchová teplota Země je průměrně 22° C.

8 Podobnosti a odlišnosti Je příbuzná s planetami: Merkur, Venuše a Mars. Jsou si podobní hlavně svou velikostí, tvarem, polohou a hmotností. Je příbuzná s planetami: Merkur, Venuše a Mars. Jsou si podobní hlavně svou velikostí, tvarem, polohou a hmotností. Všechny tyto planety jsou zemského typu. Všechny tyto planety jsou zemského typu. Země se ale odlišuje tím, že je to jediná planeta, na které existuje život. Země se ale odlišuje tím, že je to jediná planeta, na které existuje život.

9 Stavba Země Země se skládá z kůry- kontinentální a oceánské, pláště- svrchního a spodního, vnějšího jádra, vnitřního jádra a nově objeveného nejvnitřnější jádra. Země se skládá z kůry- kontinentální a oceánské, pláště- svrchního a spodního, vnějšího jádra, vnitřního jádra a nově objeveného nejvnitřnější jádra. Věda o Zemi se nazývá GEOLOGIE- zkoumá její složení, stavbu, vývoj, … Věda o Zemi se nazývá GEOLOGIE- zkoumá její složení, stavbu, vývoj, …

10

11 Shrnutí o Zemi Počet měsíců - 1 Počet měsíců - 1 Průměr – 12 756 km Průměr – 12 756 km Vzdálenost od Slunce – 150 000 000 km Vzdálenost od Slunce – 150 000 000 km Oběžná doba kolem Slunce – 365 a 1/4 dne Oběžná doba kolem Slunce – 365 a 1/4 dne Oběžná doba kolem své osy – 24 hodin Oběžná doba kolem své osy – 24 hodin

12 Zajímavosti Zemi zařadil mezi planety Mikoláš Koperník v 16. století. Zemi zařadil mezi planety Mikoláš Koperník v 16. století. V 17. století jsme se pomocí dalekohledu dozvěděli, že Země je dokonalá koule, na rozdíl od Jupitera a Saturna, které jsou zploštělé. V 17. století jsme se pomocí dalekohledu dozvěděli, že Země je dokonalá koule, na rozdíl od Jupitera a Saturna, které jsou zploštělé. Kvůli tomu, aby někteří fyzikové dokázali něco o vesmíru (že Slunce není středem vesmíru,…) byla spousta z nich potrestána. Kvůli tomu, aby někteří fyzikové dokázali něco o vesmíru (že Slunce není středem vesmíru,…) byla spousta z nich potrestána.


Stáhnout ppt "PLANETA ZEMĚ Nikola Houšková, Aneta Říhová. Něco na úvod."

Podobné prezentace


Reklamy Google