Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sytá pára. Var. zVypařování kapaliny v uzavřené nádobě - z- objem kapaliny se přestane po určité době zmenšovat. z - počet molekul opouštějících kapalinu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sytá pára. Var. zVypařování kapaliny v uzavřené nádobě - z- objem kapaliny se přestane po určité době zmenšovat. z - počet molekul opouštějících kapalinu."— Transkript prezentace:

1 Sytá pára. Var

2 zVypařování kapaliny v uzavřené nádobě - z- objem kapaliny se přestane po určité době zmenšovat. z - počet molekul opouštějících kapalinu = počtu molekul, které se za stejnou dobu vrací zObjemy, teplota i tlak se nemění - rovnováha zPára se nazývá sytá. zJejí tlak - z - nezávisí na objemu z - roste s teplotou (ne lineárně) z(Neplatí pro ni stavová rovnice ideálního plynu.)

3 zKřivka syté páry - z - graf závislosti na T z- množina rovnovážných stavů mezi kapalinou a párou zTrojný bod A z- počátek křivky z- všechna 3 skupenství současně v rovnováze zKritický bod K z- mizí rozdíl mezi kapalinou a párou, soustava je homogenní.

4 Hodnoty pro vodu zA:  K:

5 Var kapaliny z= intenzivní vypařování z celého objemu kapaliny. zPro danou látku za určité teploty varu. zJejí hodnota závisí na vnějším tlaku. zJde o vytváření bublin syté páry (v místech, kde jsou mikroskopické bubliny pohlceného vzduchu nebo cizí částice, v mikrodutinách stěny,…) zKapalina vře při takové teplotě, kdy se tlak sytých par = vnějšímu tlaku.

6 Souvislost teploty varu a vnějšího tlaku zTlak sytých par je malý, bubliny nemohou vzniknout. zSytá pára dosáhne hodnoty vnějšího tlaku už při menší teplotě (var v horách) zSytá pára dosáhne vnějšího tlaku při vyšší teplotě.

7 zMěrné skupenské teplo varu - z= měrnému skup. teplu vypařování při teplotě varu kapaliny (za odp. tlaku).


Stáhnout ppt "Sytá pára. Var. zVypařování kapaliny v uzavřené nádobě - z- objem kapaliny se přestane po určité době zmenšovat. z - počet molekul opouštějících kapalinu."

Podobné prezentace


Reklamy Google