Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DO NITRA ZEMĚ Zemská stavba = jako vrstvy cibule = jako vrstvy vejce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DO NITRA ZEMĚ Zemská stavba = jako vrstvy cibule = jako vrstvy vejce."— Transkript prezentace:

1 DO NITRA ZEMĚ Zemská stavba = jako vrstvy cibule = jako vrstvy vejce

2

3 Na obrázku je znázorněna stavba Země. Vlevo jsou rozměry jednotlivých obalů zmenšeny. Jaká je tloušťka zemské kůry oproti ostatním obalům?

4 JÁDRO PLÁŠŤ KŮRA

5 Pohybující se kontinenty Litosférické desky se pohybují (velmi pomalu). Jejich pohyb způsobuje žhavé nitro Země. Na zemi můžeme rozeznat místa, kde zemská kůra vzniká (středooceánské hřbety) a zaniká (hlubokomořské příkopy). Na okrajích desek dochází často k zemětřesné a sopečné činnosti. Rozložení zemských (litosférických) desek

6 Rozhraní mezi dvěma deskami může být divergentní, konvergentní nebo transformní. A)Na divergentních rozhraních se kůra roztahuje, tenčí a trhá působením vystupujícího materiálu; vznikne středooceánský hřbet s riftovým údolím, kterým vystupuje bazaltová láva. B)Na konvergentních rozhraních se desky naopak srážejí. Setká-li se kontinentální kůra s oceánskou, podsune se těžší oceánská kůra pod lehčí kontinentální a v předpolí vznikne hlubokomořský příkop. Kontinentální kůra může být současně stlačena, vzroste její mocnost a vznikne hroské pásmo podél pobřeží. S poklesem oceánské kůry do pláště se při okraji kontinentu objeví vulkanická aktivita. Setkají-li se dvě oceánské desky, starší a těžší se podsune pod mladší a vznikne oblouk vulkanických ostrovů. C)Transformní rozhraní vzniká tehdy, když se dvě desky pohybují rovnoběžně vedle sebe; kůra nevzniká ani nezaniká a neobjevuje se ani sopečná činnost. Rozhraní tohoto typu vznikají tektonickým odsazením části divergentních rozhraní a jsou doprovázena rozsáhlými zónami zlomů.

7 Pohyby desek 1) Rozbíhání litosférických desek 2) Sbíhání desek a)Obě oceánské – hlubokomořské příkopy b)Oceánská pod pevninskou (sopečná činnost a zemětřesení (Andy) c)Obě pevninské – „růst“ pohoří (Himaláje)

8 Do Nitra Země Zemi tvoří tři části: jádro, plášť, zemská kůra (+obrázek)+obrázek Litosféra = zemská kůra a svrchní plášť: (+obrázek)+obrázek a)pevninská kůra (mocnější až 100 km) b)oceánská kůra (slabší do 6 km) Litosféra je rozlámána na desky, které se pohybují: a)pohyby desek (vznik a zánik litosféry) b)sopečná a zemětřesná činnost Zápis:

9 JÁDRO Dělíme na: a)vnitřní (Fe, Ni) teplota 6000˚ C je pevné díky obrovskému okolnímu tlaku b)vnější jádro (polotekuté „roztavené“ Fe, Ni) Rotace pevného jádra v roztaveném vnějším jádru vytváří magnetické pole Země (obrázek dole).

10 PLÁŠŤ Dělíme na: a)vnější plášť – teplota 1500˚C, je tekutý a „plave“ a pohybuje se po něm litosférické desky b)vnitřní plášť – teplota 3000˚C, hustá konzistence V plášti probíhá neustále plášťová konvekce, která souvisí s deskovou tektonikou.

11 ZEMSKÁ KŮRA Je nejsvrchnější tenký pevný obal na povrchu Země. Není všude stejná mocná dělíme ji na: a)oceánskou kůru – mocnost od 0 do 6km je tvořená čedičem b)pevninská kůra – mocnost od 20 do 100km, tvořena převážně žulou Zastoupení hornin v zemské kůře 6 km 20-100 km


Stáhnout ppt "DO NITRA ZEMĚ Zemská stavba = jako vrstvy cibule = jako vrstvy vejce."

Podobné prezentace


Reklamy Google