Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská."— Transkript prezentace:

1 Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová

2 StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská kůra

3

4 a) Jádro Dělíme jej na dvě části: –vnější jádro  je v polotekutém stavu –vnitřní jádro  je pevné Jádro je velice těžké, protože je tvořeno téměř celé z kovů, a má vysokou teplotu (3000  C).

5 b) Zemský plášť Je vrstva mezi zemskou kůrou a zemským jádrem. Sahá do hloubky kolem km. Skládá se ze dvou částí: –svrchní pevná část  část, která leží blíže zemskému povrchu, je pevná stejně jako zemská kůra –roztavená plastická část  obal, který není tuhý, ale polotekutý (jako těsto na bábovku)

6 cZemskákůra c) Zemská kůra Tvoří svrchní obal Země. Je tvořena horninami (horniny a minerály jsou neživé přírodniny). Není všude stejně silná. Dělení: pevninská - pevninská – asi 40 km silná (pod horami i 80 km) oceánská - oceánská – jen asi 6 km – dno oceánu

7 Zemská kůra 40 km 6 km

8 Litosféra Zemská kůra a pevná část pláště tvoří litosféru. jádro plášť kůra litosféra

9 Litosférické desky litosférickédeskyLitosféra je popraskaná na litosférické desky, které leží na polotuhé spodní částí zemského pláště. Jednotlivé litosférické desky se pohybují po plastickém podkladu všemi směry (stoupají, klesají a pohybují se do stran).

10

11 Kde vzniká a zaniká zemská kůra Středooceánské hřb Středooceánské hřbety => litosféra zde praskne a vytvoří se zlom (trhlina; nejčastěji v nejvyšším místě) => vytéká čedičové magma => chladne a tuhne => z utuhlého magmatu vzniká nová oceánská zemská kůra => oceán se rozpíná a kontinenty se od sebe vzdalují. Hlubokomořské příkopy Hlubokomořské příkopy - podsunutí jedné litosferické desky pod druhou – dochází k roztavení zemské kůry - zánik kůry.

12

13 V místech, kde se litosférické desky stýkají, dochází k častým zemětřesením a sopečným erupcím. Podmořská zemětřesení mohou způsobit vznik obrovských ničivých vln, které se nazývají tsunami.

14 Geologie Geologie je věda, která se zabývá složením, stavbou a historickým vývojem Země.

15 Co je příroda? Z kterých částí se skládá krajinná sféra? Popiš stavbu země. Co je litosféra? Co jsou litosférické desky? Jaké důsledky má pohyb litosférických desek? Která věda zkoumá složení a stavbu Země?

16

17

18 Doplň údaje

19

20 Děkuji Vám za pozornost

21 hvwSiA hvwSiA mBfyXQ5SeSAoIqvKzkl763a4gpACXQ mBfyXQ5SeSAoIqvKzkl763a4gpACXQ Zeměpis 6, Fraus 2003 Zeměpis pro 5. ročník ZŠ, Fortuna 1995 Pracovní listy do zeměpisu, Holubec Všechno o Zemi, Reader‘s Digest Výběr 1998


Stáhnout ppt "Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská."

Podobné prezentace


Reklamy Google