Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská."— Transkript prezentace:

1 Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová

2 StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská kůra

3

4 a) Jádro Dělíme jej na dvě části: –vnější jádro  je v polotekutém stavu –vnitřní jádro  je pevné Jádro je velice těžké, protože je tvořeno téměř celé z kovů, a má vysokou teplotu (3000  C).

5 b) Zemský plášť Je vrstva mezi zemskou kůrou a zemským jádrem. Sahá do hloubky kolem 2 900 km. Skládá se ze dvou částí: –svrchní pevná část  část, která leží blíže zemskému povrchu, je pevná stejně jako zemská kůra –roztavená plastická část  obal, který není tuhý, ale polotekutý (jako těsto na bábovku)

6 cZemskákůra c) Zemská kůra Tvoří svrchní obal Země. Je tvořena horninami (horniny a minerály jsou neživé přírodniny). Není všude stejně silná. Dělení: pevninská - pevninská – asi 40 km silná (pod horami i 80 km) oceánská - oceánská – jen asi 6 km – dno oceánu

7 Zemská kůra 40 km 6 km

8 Litosféra Zemská kůra a pevná část pláště tvoří litosféru. jádro plášť kůra litosféra

9 Litosférické desky litosférickédeskyLitosféra je popraskaná na litosférické desky, které leží na polotuhé spodní částí zemského pláště. Jednotlivé litosférické desky se pohybují po plastickém podkladu všemi směry (stoupají, klesají a pohybují se do stran).

10

11 Kde vzniká a zaniká zemská kůra Středooceánské hřb Středooceánské hřbety => litosféra zde praskne a vytvoří se zlom (trhlina; nejčastěji v nejvyšším místě) => vytéká čedičové magma => chladne a tuhne => z utuhlého magmatu vzniká nová oceánská zemská kůra => oceán se rozpíná a kontinenty se od sebe vzdalují. Hlubokomořské příkopy Hlubokomořské příkopy - podsunutí jedné litosferické desky pod druhou – dochází k roztavení zemské kůry - zánik kůry.

12

13 V místech, kde se litosférické desky stýkají, dochází k častým zemětřesením a sopečným erupcím. Podmořská zemětřesení mohou způsobit vznik obrovských ničivých vln, které se nazývají tsunami.

14 Geologie Geologie je věda, která se zabývá složením, stavbou a historickým vývojem Země.

15 Co je příroda? Z kterých částí se skládá krajinná sféra? Popiš stavbu země. Co je litosféra? Co jsou litosférické desky? Jaké důsledky má pohyb litosférických desek? Která věda zkoumá složení a stavbu Země?

16

17

18 Doplň údaje

19

20 Děkuji Vám za pozornost

21 http://www.planety-seminarka.wz.cz/zemevnitrek.jpg http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1_Ejio0ml81g-rDM5h9wI_BeDBT54oNkj3j_c2GES_fI- hvwSiA http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1_Ejio0ml81g-rDM5h9wI_BeDBT54oNkj3j_c2GES_fI- hvwSiA http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQzKEACV1lTZsGoX7dfzW-- mBfyXQ5SeSAoIqvKzkl763a4gpACXQ http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQzKEACV1lTZsGoX7dfzW-- mBfyXQ5SeSAoIqvKzkl763a4gpACXQ http://www.kids-fun-science.com/images/pe7-earths-crust-usgs.jpg http://geologie.vsb.cz/loziska/exkurze/exkurze%202006/index.htm http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trilobit_5.jpg http://ecoki.com/study-finds-high-risk-earthquake-locations/ http://www.hafnet.cz/tag/tsunami http://www.gify.nou.cz/deti5.htm Zeměpis 6, Fraus 2003 Zeměpis pro 5. ročník ZŠ, Fortuna 1995 Pracovní listy do zeměpisu, Holubec Všechno o Zemi, Reader‘s Digest Výběr 1998


Stáhnout ppt "Litosféra ZŠ TGM Rajhrad Mgr. Zdeňka Hohnová. StavbaZemě Stavba Země Země se skládá ze tří základních vrstev: a) zemské jádro b) zemský plášť c) zemská."

Podobné prezentace


Reklamy Google