Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Neživá příroda − horniny Chceš se dozvědět něco o horninách? Tak klikni sem! Kdykoli najdeš v textu takovéto tlačítko, můžeš na něj kliknout. Autorem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Neživá příroda − horniny Chceš se dozvědět něco o horninách? Tak klikni sem! Kdykoli najdeš v textu takovéto tlačítko, můžeš na něj kliknout. Autorem."— Transkript prezentace:

1

2 Neživá příroda − horniny Chceš se dozvědět něco o horninách? Tak klikni sem! Kdykoli najdeš v textu takovéto tlačítko, můžeš na něj kliknout. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Renata Nogolová. Autor obrázků a fotografií Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Horniny Jak je dělíme? Usazené Vyvřelé Vznikaly usazováním na dně dávných moří. Vznikaly sopečnou činností. Pokud už budeš vědět vše o horninách, můžeš si ověřit své znalosti v testu.

4 Usazené Co patří mezi usazené horniny? pískovec vápenec Zpět 

5 Vyvřelé Mezi vyvřelé horniny patří: žula čedič Zpět 

6 Pískovec Vznikl usazením a stmelením zrníček písku na dně moře. Pískovec se snadno drolí a zvětrává. Zpět  Prachovské skály – naše nejznámější pískovcové skály se nacházejí kousek od Jičína. Jsou to skály různých tvarů, které mnohdy připomínají tajuplné bytosti. Chcete se virtuálně projít po Prachovských skalách? Klikněte zde.zde Využití

7 Vápenec Zpět  Vznikl nahromaděním ulit a skořápek drobných živočichů. Využití Lom ve Štramberku je tvořen z vápencové skály.

8 Žula Zpět  Skládá se z živce, křemene a slídy. Žula je velmi tvrdá hornina. Využití živec křemen slída

9 Čedič Zpět  Využití Velká část zemského povrchu je tvořena právě čedičem. V České republice je čedičové podloží např. v Českém středohoří. Také hora Říp je tvořena čedičem.

10 Pískovec − využití Pískovec se těží v lomech. Využívá se ve stavebnictví, v sochařství a ke kamenickým účelům. Zpět 

11 Vápenec − využití Využívá se k výrobě vápna a cementu. V oblastech, kde jsou větší vrstvy vápence, mohou vznikat jeskyně. V jeskyních často můžeme spatřit krápníky. Pokus, kterým si můžeš ověřit rozpouštění vápence: Pomůcky:mušle nebo vaječné skořápky ocet Postup: Mušle nebo vaječné skořápky zalij octem a pozoruj, co bude následovat. Zpět 

12 Žula − využití Využívá se jako stavební kámen nebo dlažební kostky. Často se z ní vyrábějí pomníky a pamětní desky. Zpět 

13 Čedič − využití Využívá se na štěrk a ve stavebnictví. Čedič je také možné roztavit a poté zpracovat na dlažby, cihly apod. Zpět  Hrad Trosky je postaven na čedičových skalách, sám hrad je postaven z téhož materiálu.

14 Test Horniny dělíme na … Pískovec je hornina … K čemu se využívá žula? Nejznámější české pískovcové skály… Z čeho je postaven hrad Trosky? Které horniny vznikaly sopečnou činností? Zpět  Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Renata Nogolová. Autor obrázků a fotografií Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Neživá příroda − horniny Chceš se dozvědět něco o horninách? Tak klikni sem! Kdykoli najdeš v textu takovéto tlačítko, můžeš na něj kliknout. Autorem."

Podobné prezentace


Reklamy Google