Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Usazené horniny -Vznikají tak, že se různé drobné částečky usazují na dně moří, jezer, řek i na souši. -Jednotlivé částečky ( zrnka) se navzájem spojují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Usazené horniny -Vznikají tak, že se různé drobné částečky usazují na dně moří, jezer, řek i na souši. -Jednotlivé částečky ( zrnka) se navzájem spojují."— Transkript prezentace:

1 Usazené horniny -Vznikají tak, že se různé drobné částečky usazují na dně moří, jezer, řek i na souši. -Jednotlivé částečky ( zrnka) se navzájem spojují a vzniká hornina. Mezi usazené horniny patří vápenec a pískovec.

2 Vápenec má nejčastěji šedou barvu. Je tvořen nerostem kalcitem a usazenými, slepenými úlomky schránek drobných mořských živočichů.

3 Vápenec

4 Ve vápenci často najdeme zkameněliny - Berounsko

5 Vznik zkamenělin 1. schránka po odumření živočicha 2. schránka překrytá usazeninami 3. schránka vyplněná usazeninou 4. po rozpuštění schránky zůstalo kamenné jádro a na něm otisk

6 Tuchořický vápenec

7 Vápencové skály na Berounsku Český kras

8 Vápencová jeskyně vzniklá po těžbě vápence.

9 Život ve vápencové jeskyni. Kromě pavouků zde přes den spí i netopýři.

10 Netopýr velký

11 Působením vody se vápenec pomalu rozpouští. V jeskyních se z rozpuštěného vápence pozvolna tvoří nové útvary - krápníky. Oblast tvořená vápencem se nazývá kras. U nás: Český kras Moravský kras Moravský kras

12 Užití Vápenec se těží v lomech. Používá při výrobě cementu a vápna. Staré lomy po těžbě vápence

13 Pískovec Vznikl usazováním a slepením písku - zrnek různých hornin - na dně pravěkých moří. Tvoří krásná skalní města, skalní věže či stěny s úzkými soutěskami.

14 Pískovcová skalní města

15 Vznik skalního města Skalní město vzniklo postupně zvětráváním pískovce, tedy Působením vody a větru.

16 Pískovcové útvary Broumovské stěny – skalní hřib

17

18

19

20 Pískovec se dobře opracovává, používá se jako ozdobný kámen nebo k tvorbě uměleckých děl, např. soch. Skalní města : Labské pískovce Broumovské stěny Teplické skály Adršpach Český ráj – Prachovské skály

21 Usazené horniny Autor prezentace : Mgr. Martina Hanzlíková Autor snímků ( kromě č.3,5,10,15) : Mgr. Martina Hanzlíková Zdroje: snímky č. 3,5 – obrázky – Přírodopis 8, SPN 1991 str. 95, 104 snímek č. 15 – obrázek - Přírodopis 4 pro 9. ročník ZŠ Mineralogie a geologie SPN 1998, Fortuna str. 43 snímek č. 10 – http://www.naturfoto.cz/netopyr-velky-fotografie-3020.html


Stáhnout ppt "Usazené horniny -Vznikají tak, že se různé drobné částečky usazují na dně moří, jezer, řek i na souši. -Jednotlivé částečky ( zrnka) se navzájem spojují."

Podobné prezentace


Reklamy Google