Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Nerudní suroviny 5. ročník

2 Nerosty a horniny Povrch naší Země tvoří horniny a nerosty. Nalezneme je na pevnině, ale i na dně moří. Horniny a nerosty, které těžíme a zpracováváme, se nazývají nerostné suroviny.

3 Nerostné suroviny nerudní suroviny rudy energetické suroviny Např. žula pískovec vápenec Např. železné rudy drahé kovy Např. uhlí ropa zemní plyn

4 Nerudní suroviny

5 Pískovec Pískovec tvoří zpevněná zrna různých nerostů. Původně byl pískovec sypkým pískem. Vznikl před mnoha miliony let, většinou na dně jezer, moří a řek. Působením vody a větru se na dně usazovaly různě velké částečky hornin, které se spojily přírodním tmelem pískovec.

6 Pískovec je zpevněná, usazená hornina. Jeho podstatnou část tvoří křemen. Vznikl stmelením pískových částeček s jílovitými. Jeho složení se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené, někdy může být i vícebarevný.

7 Pískovec se dobře opracovává, zhotovují se z něho sochy, pomníky, kašny, náhrobky…..

8 V minulosti byl pískovec hlavní stavební kámen.

9 Frýdštejn zřícenina hradu postaveného na pískovcové skále

10 Těžba pískovce

11 Písek Je sypká usazenina, která je složená z nezpevněných zrn různých nerostů (křemen, živec) Písek vzniká působením vody a větru.

12 Písek se využívá hlavně ve stavebnictví k výrobě malty a betonu.

13 Písek se těží v pískovnách

14 Žula žula křemen živec slída

15 Křemen – většinou šedé barvy Živec – barva bílá, nažloutlá, narůžovělá až sytě hnědočervená Slída – lesklé šupinky – stříbrné, hnědé

16 křemen

17 živec

18 slída

19 Žula je velmi pevná a tvrdá, využívá se hlavně ve stavebnictví.

20

21 Vápenec Vápenec je hornina tvořená nerostem kalcitem, vznikla z vápenatých usazenin. Vápenec může mít bílou, béžovou, nebo nažloutlou barvu.

22 Vápencové masívy – dna moří – korálové útesy - pohoří – část Alp - krasová území – např. Moravský kras, Český kras

23 Vápenec se dobývá v lomech

24 Ve vápenkách a cementárnách se vyrábí vápno a cement.

25 Nerudní suroviny – přírodověda – 5. ročník Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google