Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 12. Průnik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 12. Průnik."— Transkript prezentace:

1 Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 12. Průnik přímky jehlanem 1 Josef Kotlík © 2012 Digitální učební materiál projektu: SŠS Jihlava – šablony registrační číslo projektu:CZ.1.09/1.5.00/34.0284 Šablona: III/2 - inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

2 Zadání V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky KL, kde je K[-4;7;5], L[5;2;1], s pravidelným pětibokým jehlanem, jehož podstava leží v půdorysně a je dána středem S[0;4;0] a vrcholem A[0;7;0]; výška jehlanu v = 7. V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky KL, kde je K[-4;7;5], L[5;2;1], s pravidelným pětibokým jehlanem, jehož podstava leží v půdorysně a je dána středem S[0;4;0] a vrcholem A[0;7;0]; výška jehlanu v = 7.

3 Zadání jehlanu

4 Podstava

5 Boční hrany

6 Pravidelný pětiboký jehlan

7 Přímka KL

8 Volba řezné roviny Řeznou rovinu volíme přímkou KL a hlavním vrcholem. Bodem L a bodem V vedeme přímku a. Různoběžky KL a a určují řeznou rovinu  Půdorysná stopa protíná podstavu jehlanu. Řezný obrazec tvoří trojúhelník, jehož jedním vrcholem je hlavní vrchol V. V bodech X,Y protíná přímka KL obvod řezné části. Body X,Y jsou průsečíky přímky KL s povrchem jehlanu. Řeznou rovinu volíme přímkou KL a hlavním vrcholem. Bodem L a bodem V vedeme přímku a. Různoběžky KL a a určují řeznou rovinu  Půdorysná stopa protíná podstavu jehlanu. Řezný obrazec tvoří trojúhelník, jehož jedním vrcholem je hlavní vrchol V. V bodech X,Y protíná přímka KL obvod řezné části. Body X,Y jsou průsečíky přímky KL s povrchem jehlanu.

9 Bodem L a bodem V přímka a

10 Půdorysné stopníky přímek KL a a.

11 Půdorysná stopa řezné roviny

12 Řezná část

13 Průsečíky přímky KL s obvodem řezné části

14 Viditelnost přímky

15 Průnik přímky jehlanem

16

17 Zdroje: AutoCAD Architecture 2011 Adobe Acrobat 6.0 CE Professional IrfanView Microsoft Office PowerPoint 2007 Literatura: Musálková, Bohdana. Deskriptivní geometrie II pro 2. ročník SPŠ stavebních. 1. vydání. Praha: SOBOTÁLES, 2000. 156 s. ISBN 80 – 85920 – 65 - 4. Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je : Josef Kotlík Pokud není uvedeno jinak, byly při tvorbě použity volně přístupné internetové zdroje. Autor souhlasí se sdílením vytvořených materiálů a jejich umístěním na www.ssstavji.cz.


Stáhnout ppt "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 12. Průnik."

Podobné prezentace


Reklamy Google