Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FYZIKÁLNÍ VELIČINY A JEJICH JEDNOTKY. Při pozorování tělesa si všímáme jeho vlastností, stavů a jejich změn. Pozorujte a popište těleso na obrázku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FYZIKÁLNÍ VELIČINY A JEJICH JEDNOTKY. Při pozorování tělesa si všímáme jeho vlastností, stavů a jejich změn. Pozorujte a popište těleso na obrázku."— Transkript prezentace:

1 FYZIKÁLNÍ VELIČINY A JEJICH JEDNOTKY

2 Při pozorování tělesa si všímáme jeho vlastností, stavů a jejich změn. Pozorujte a popište těleso na obrázku.

3 Fyzikální veličiny - vyjadřují fyzikální vlastnosti a stavy hmotných objektů a jejich změny. Při zkoumání fyzikálních objektů zjišťujeme, že jejich vlastnosti je často možné měřením číselně ohodnotit. Fyzikální veličina Fyzikální pojem, kterému lze přiřadit určitou číselnou hodnotu vzhledem k určité zvolené jednotce.

4 Fyzikální veličiny: délka l hmotnost m čas t hustota  elektrické napětí U rychlost v Velikost fyzikální veličiny určujeme měřením. Měření fyzikální veličiny - spočívá v tom, že měřenou hodnotu srovnáváme určitým předepsaným postupem s jinou hodnotou veličiny stejného druhu. Jednotka fyzikální veličiny - je srovnávací hodnota dané fyzikální veličiny.

5 Měření fyzikálních veličin Měřením zjišťujeme, kolikrát je měřená veličina větší než jednotka. jednotka l - měřená veličina 12 - číselná hodnota X - hodnota měřené veličiny {X} - číselná hodnota [X] - jednotka

6 Fyzikální veličiny rozdělujeme na skaláry a vektory. Skalární veličina (skalár, z lat. scalae - schody, stupnice) - je jednoznačně určena číselnou hodnotou a jednotkou. (např. čas, hmotnost, dráha, tlak, energie...) Vektorová veličina (vektor, z lat. vektor - nosič, jezdec) - je jednoznačně určena číselnou hodnotou, jednotkou, směrem (polohou vektorové přímky) a orientací. (např. síla, rychlost...) Označení vektorů: - polotučné písmeno, např. F, v,... - šipkou nad značkou veličiny, např.


Stáhnout ppt "FYZIKÁLNÍ VELIČINY A JEJICH JEDNOTKY. Při pozorování tělesa si všímáme jeho vlastností, stavů a jejich změn. Pozorujte a popište těleso na obrázku."

Podobné prezentace


Reklamy Google