Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obecná geologie Půdy Půda = komplex anorganické a organické složky, které se dále dělí na makro- a mikrosložku (nejsvrchnější vrstva zemské souše) - vzniká.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obecná geologie Půdy Půda = komplex anorganické a organické složky, které se dále dělí na makro- a mikrosložku (nejsvrchnější vrstva zemské souše) - vzniká."— Transkript prezentace:

1 Obecná geologie Půdy Půda = komplex anorganické a organické složky, které se dále dělí na makro- a mikrosložku (nejsvrchnější vrstva zemské souše) - vzniká zvětráváním hornin z matečného substrátu (podloží) Pedologie (půdoznalství) – věda, která zkoumá půdy a jejich třídění Půdotvorný proces: 1. zvětrávání matečné horniny /živce, kalcit, křemen/ 2. vznik zvětralého půdotvorného substrátu 3. vznik půdy /činností organismů/ Zpracoval: ing. Pavel Králík

2 Obecná geologie Půdotvorní činitelé 1. matečná hornina – určuje chemické složení půdy a tím i množství živin 2. podnebí – teplota, srážky 3. povaha terénu – nadmořská výška, orientace svahů 4. podzemní voda /výška hladiny/ 5. čas /1 cm ornice za 100 let ! / 6. organismy – rozkládají organickou hmotu v humus 7. člověk – orbou, hnojením, kácením stromů apod.

3 Obecná geologie - složení půdy – složky: 1. plynná - N 2, O 2, CO 2, NH 3, H 2 S, CH 4 2. kapalná - voda s rozpuštěnými látkami /živinami/ 3. pevná - anorganický – zrnitost - organický – organismy a humus - humus = organická hmota (těla rostlin, živočichů) v různém stupni rozkladu a je hlavní složkou půdní úrodnosti - vlastnosti půd: základní vlastností půdy = půdní úrodnost vyjádřená fyzikálními a chemickými vlastnostmi: - fyzikální /struktura/ – obsah jílnatých částic/zrnitost/ - chemické - půdní kyselost /pH/, obsah živin, ad.

4 Obecná geologie Půdní úrodnost poutání živin Humus splavení živin do spodiny živiny NPKNPK foto autor

5 Obecná geologie 1. Co je půda? 2. Popište půdotvorný proces. 3. Jmenujte aspoň 3 půdotvorné horniny a minerály. 4. Jaká je základní vlastnost půdy, co ji nejvíce ovlivňuje? 5. Co je humus? 6. Jaké jsou složky půdy? 7. Popište princip půdní úrodnosti: živiny NPKNPK půdní úrodnost


Stáhnout ppt "Obecná geologie Půdy Půda = komplex anorganické a organické složky, které se dále dělí na makro- a mikrosložku (nejsvrchnější vrstva zemské souše) - vzniká."

Podobné prezentace


Reklamy Google