Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Po Krokově smrti se Libuše stala kněžnou a vládla českému lidu. Na území Čechů se objevil obrovský kanec, který škodil lidem. Libuše hledala muže, který.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Po Krokově smrti se Libuše stala kněžnou a vládla českému lidu. Na území Čechů se objevil obrovský kanec, který škodil lidem. Libuše hledala muže, který."— Transkript prezentace:

1

2 Po Krokově smrti se Libuše stala kněžnou a vládla českému lidu. Na území Čechů se objevil obrovský kanec, který škodil lidem. Libuše hledala muže, který by kance ulovil a tím zbavil její lid nebezpečí. Kance nakonec ulovil silný Bivoj. Ulovil ho holýma rukama a živého kance přinesl na zádech ukázat kněžně Libuši. Do statečného Bivoje se zamilovala Libušina sestra Kazi. Kazi uměla léčit lidi a statečného Bivoje si vzala za muže.

3

4 1.Co uměla Kazi? 2.Jaký hrdinský čin udělal Bivoj? 3.Koho si Kazi vzala za manžela?

5 O Horymírovi a Šemíkovi Kníže Křesomysl pocházel z rodu Přemyslovců. Za jeho vlády se těžilo velké množství zlata a stříbra. Lidé pracovali v dolech a neobdělávali pole. V zemi hrozil hlad. To se nelíbilo vladykovi Horymírovi. Se svými druhy vypálil několik dolů. Za tento čin ho Křesomysl odsoudil k trestu smrti.

6 Před popravou vyslovil Horymír své poslední přání.Chtěl se ještě naposledy projet na svém věrném koni Šemíkovi. Když potřetí objížděl hradby Vyšehradu, kůň se najednou vzepjal a hradby přeskočil. Skočil rovnou do Vltavy, která tekla pod mohutnou vyšehradskou skálou. Kníže Křesomysl Horymírovi trest smrti prominul. Věrný Šemík se ale při skoku z Vyšehradu poranil a na následky zranění pak ve stáji tiše skonal.

7

8 O Horymírovi a Šemíkovi 1.Z jakého rodu pocházel kníže Křesomysl? 2.Co se za jeho vlády těžilo v okolí Prahy? 3.Proč odsoudil kníže Křesomysl Horymíra? 4.Jaký trest Horymír dostal? 5.Jaké měl Horymír poslední přání? 6.Jak Horymír z Vyšehradu unikl? 7.Co se stalo s Šemíkem?


Stáhnout ppt "Po Krokově smrti se Libuše stala kněžnou a vládla českému lidu. Na území Čechů se objevil obrovský kanec, který škodil lidem. Libuše hledala muže, který."

Podobné prezentace


Reklamy Google