Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ 4. ROČNÍK – ČTENÍ, VLASTIVĚDA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STARÉ POVĚSTI ČESKÉ 4. ROČNÍK – ČTENÍ, VLASTIVĚDA."— Transkript prezentace:

1 STARÉ POVĚSTI ČESKÉ 4. ROČNÍK – ČTENÍ, VLASTIVĚDA

2 O LIBUŠI Jako kdysi ke ………………, tak chodili také k Libuši z blízka i z daleka lidé ve svých rozepřích. K její moudrosti se utíkali žádat za nález. A ona spravedlivě soudíc, činila moudrá narovnání mezi odpornými stranami. V ten čas se dva ……………, oba starostové rodů, svadili o meze a role. Svadili se prudce, potupili, vyčetli si mateř a dědy, až mezi nimi i jejich rody povadla dobrá vůle sousedská do kořene a vybujelo záští. Žádný nechtěl v tom sporu povoliti, každý byl jako z křemene, a jakmile nastal čas, kdy kněžna zasedala na soudu, chvátali oba na ………………….. Tam Libuše v bělostném vínku kol čela seděla soudíc pod košatou …………….. na povýšeném stolci kobercem postřeném. Vpravo pak, vlevo dvanácte kmetů, dvanácte hospodářů nejmocnějších rodů, mužové statní i bílých už brad. Před nimi prostorou kolem zástup, lid čeledí i mužové, ženy i starostové, již přišli na soud nebo se zastat někoho ze svých rodů. Tu před kněžnu a soud vystoupili oba rozvadění sousedé. Mladší zle žaloval, že starší proti právu chce meze a role. Starší, muž plné, husté brady, chmurný jako …………….., skočil mu do řeči. Zostra a zkrátka žádal a chtěl, aby se stalo po jeho vůli, a nedbal, že by bylo křivdou jeho sousedu. Když Libuše vyslechla toho i toho a rozvážila při, když přednímu kmetu pak oznámila svůj nález a když kmeti, uváživše mezi sebou při a rozsudek, přisvědčili, ohlásila kněžna, jak nalezla za právo: že mladšímu se děje křivda, že jeho jsou role i meze. Můžeš si pomoci knížkou Staré pověsti české.

3 VYLUŠTI KŘÍŽOVKU 1. SLAVNÝ SILÁK 2. MANŽEL KNĚŽNY (ORÁČ) 3. KROKOVA DCERA - UMĚLA VĚŠTIT 4. KROKOVA DCERA - SLOUŽILA BOHŮM 5. ŘÍP JE NAŠE PAMÁTNÁ… 6. NÁSTUPCE PRAOTCE ČECHA 7. KROKOVA DCERA, MANŽELKA BIVOJE 8. JINÉ SLOVO PRO VLÁDCE KMENE, KNÍŽE

4 ZKONTROLUJ SI BIVOJ PŘEMYSL LIBUŠE TETA HORA KROK KAZI VLADYKA

5 ZAPISUJ, CO NEBO KDO JE NA OBRÁZCÍCH Hora ŘípKněžna Libuše Bivoj Praotec Čech Bůh Radegast Přemysl Oráč

6 ODKAZY http://www.pozitivni-noviny.cz/test/gallery/Image/2009/03/honza/02.jpg http://www.dub.cz/hora_113.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Bivoj http://cs.wikipedia.org/wiki/Praotec_%C4%8Cech http://www.ochranapudy.cz/grafika/provozni/orac-premysl.gif http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:New_granite_sculpture_of_Radegast.jpg Autor materiálu: Mgr. et Mgr. Pavlína Burdová Datum vytvoření: březen 2011 Ročník: 4. Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět.


Stáhnout ppt "STARÉ POVĚSTI ČESKÉ 4. ROČNÍK – ČTENÍ, VLASTIVĚDA."

Podobné prezentace


Reklamy Google