Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Řípová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Řípová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Řípová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČREU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.2146 Název projektu školyInovace ve vzdělávání na naší škole ZŠ Studánka Šablona III/2Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

2 Sada č. XIX Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada XIX _ ČJS, DUM 10 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět Název: Vymření Přemyslovců Autor: Zuzana Řípová Stručná anotace: Výuková prezentace pro 4.a 5.ročník Metodické zhodnocení: Seznámení s rody Přemyslovců a Slavníkovců v českých dějinách Odpilotováno: 19.4.2012 ve 4.A

3 POSLEDNÍ PŘEMYSLOVŠTÍ KRÁLOVÉ

4 Synem Václava I. byl Přemysl Otakar II. Přemysla Otakara II. nazýváme králem železným a zlatým. Železným pro jeho vojenské oddíly v těžkém brnění a zlatým pro jeho velké bohatství nabyté díky stříbrným dolům.

5 Díky vojenským tažením a sňatkům Přemysla se území českého království téměř zdvojnásobilo. To mu ovšem nestačilo a chtěl se stát císařem. Tím se ale nakonec stal Rudolf Habsburský. To Přemysla roznítilo a nakonec se spolu utkali v bitvě na Moravském poli r. 1278. Zde byl Přemysl poražen a zabit.

6 Území Přemysla Otakara II.

7 Po smrti Přemysla Otakara II. nastaly v českých zemích zlé časy. Jelikož synovi Přemysla Václavu II. bylo teprve 7 let, vlády se ujal jeho strýc a poručník Ota Braniborský. Ten se ale chtěl sám zmocnit moci a tak nechal Václava uvěznit.

8 Po 5 letech bezvládí se s pomocí šlechty vrátil k moci Václav II. Ten se ukázal jako velmi schopný politik a diplomat. Podporoval rozvoj měst, řemesel a obchodu. Dochází ke vzniku nového platidla = pražského groše, který je vyráběn ze stříbra z kutnohorských dolů. Díky své schopné politice se podařilo Václavovi II. získat i polskou korunu, stal se tedy i králem polským. Nakonec se mu ještě podařilo zajistit pro syna (Václava III.) korunu uherskou.

9 Líc pražského grošeRub pražského groše Václav II.

10 Když se tedy stal Václav III. králem, vládl třem královstvím – českému, polskému a uherskému (dnešní Maďarsko). Pochopil však že se mu nepodaří udržet všechna království a tak se zbavil uherského. Při cestě do Polska byl v Olomouci roku 1306 neznámým vrahem zabit. Jelikož byl bezdětný, skončila spolu s ním vláda Přemyslovců. Říkáme, že Přemyslovci vymřeli po meči (násilně).

11 Václav III.

12 Země koruny české Polské království Rozsah moci v Uhrách Země v lenní závislosti

13 Přemysl Otakar II. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865- dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/208552116230029- premysl-ii-otakar/ Braniboři v Čechách http://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865- dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/208552116230030- branibori-v-cechach/ Václav II. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865- dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/208552116230031- vaclav-ii/ Václav III. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865- dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/208552116230032- vaclav-iii/

14 Obrázky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Otakarek2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Duernkrut3.jpg ?uselang=cs http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Rudolf_Stepan.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:OttoV_Faule_Siege sallee.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Waclav_2.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Grossi_pragenses_ avers.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Grossi_pragenses_ revers.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:WenceslausIImap- cs.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vasik3.jpg


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Řípová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání."

Podobné prezentace


Reklamy Google