Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno."— Transkript prezentace:

1 Spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Miloš Zatloukal Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM 1 Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Miloš Zatloukal Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-El-EM/3-EL-1/7 Název DUMSpotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP26-51-H/01 Obor vzděláváníElektrikář Vyučovací předmětElektrická měření Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně k samostudiu; náplň: seznámení s pojmy vlastní spotřeba a přetížitelnost měřicího přístroje Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaMěřicí přístroj, spotřeba, přesnost měření, přetížitelnost Datum27. 11. 2012

3 Náplň výuky - vlastní spotřeba měřicího přístroje - jednotka - jak se udává - jak se vypočítá - příklady výpočtu - přetížitelnost měřicího přístroje - krátkodobá - trvalá Spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů

4 Vlastní spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Vlastní spotřeba měřicího přístroje Při měření elektrických veličin -měřicím přístrojem prochází el. proud a je na něm el. napětí -dochází k odběru el. výkonu -dochází k zatížení měřeného obvodu (objektu) Vlastní spotřeba měřicího přístroje – příkon měřicího přístroje -Je to výkon potřebný k dosažení max. hodnoty na zobrazovači (plné výchylky ručky) měřicího přístroje -má být co nejmenší -poměry v proudových obvodech před připojením měřicího přístroje a po jeho připojení by měly být co nejvíce stejné -jinak jde o měření méně přesné

5 Vlastní spotřeba měřicího přístroje – udává se pro jmenovité měřicí hodnoty. Jak se vlastní spotřeba vyjadřuje? -u stejnosměrných přístrojů – ve watech (W) miliwatech (mW) -u střídavých přístrojů – ve voltampérech (VA) – jde o zdánlivý příkon Obr. 1 2

6 Jak bývá vlastní spotřeba udávána (např. od výrobce měřicího přístroje) – nepřímo jako a) vnitřní odpor nebo u střídavých přístrojů vnitřní impedance – jde o celkový odpor vinutí cívky měřicího přístroje, značí se RiRi b) vnitřní odpor cívky na 1 volt rozsahu měřicího přístroje – používá se to u napěťových cívek, značí se r i, Ur Ur je rozsah platí vztah Ri = Ur Ur. riri c) proud, který prochází měřicím přístrojem při jmenovitém napětí – při plné výchylce přístroje – používá se to u napěťových cívek d) napětí na cívce při jmenovitém proudu – tj. při plné výchylce – používá se to u proudových cívek Pozn. Pokud odpor (či impedanci) neznáme (např. výrobce je neudává), je možné ji změřit.

7 Příklady výpočtu vlastní spotřeby měřicích přístrojů:

8

9 Přetížitelnost měřicího přístroje. Téměř každý měřicí přístroj je možné přetížit – to znamená připustit větší hodnotu měřené veličiny, než je jeho měřicí rozsah. Očekáváme, že přitom nedojde k jeho poškození – zničení či zhoršení jeho třídy přesnosti. Jak dochází k přetížení měřicího přístroje? a)omylem osoby provádějící měření b)nějakým nepředvídaným vlivem Platí nepřímá úměra – čím větší je přetížení, tím kratší musí být doba trvání tohoto stavu – jinak hrozí nežádoucí následky přetížení.

10 Přetížitelnost měřicího přístroje – je to násobek jmenovitého proudu nebo napětí, který měřicí přístroj snese po určitou dobu bez poškození (tepelného, mechanického). Může být vyjádřen také v procentech jmenovité hodnoty. Podle doby přetížení měřicího přístroje je přetížitelnost a)krátkodobá b)trvalá Přetížitelnost závisí na třídě přesnosti – čím je přístroj přesnější (třída přesnosti je menší číslo), tím méně může být přetěžován. Násobek přetížení při trvalém přetížení je pochopitelně menší než při přetížení krátkodobém.

11 Tabulka přetížitelnosti měřicích přístrojů: Délka přetíženíTřída přesnosti/MP0,2 až 0,51 až 5 Krátké Voltmetr2x Ampérmetr2x10x proud. cívka W metru2x při U n a cosФ n 10x při U n a cosФ n Trvalé Voltmetr-1,2x Ampérmetr-1,2x Obě cívky W metru-1,2x

12 Kontrolní otázky: 1.Ve voltampérech (VA) se udává spotřeba měřicího přístroje pro: 2. Údaj 5 kΩ/1 V označuje zřejmě: a)2x b)1,2x c)1x a)Střídavý proud b)Stejnosměrný proud c)Oba proudy a)Celkový vnitřní odpor b)Dílčí vnitřní odpor, celkový je nutno získat vynásobením rozsahem c)Žádný z výše uvedených 3.Trvalá přetížitelnost měřicích přístrojů s třídou přesnosti 0,1 až 0,5 je:

13 Kontrolní otázky – správné odpovědi: 1.Ve voltampérech (VA) se udává spotřeba měřicího přístroje pro: 2. Údaj 5 kΩ/1 V označuje zřejmě: a)2x b)1,2x c)1x a)Střídavý proud b)Stejnosměrný proud c)Oba proudy a)Celkový vnitřní odpor b)Dílčí vnitřní odpor, celkový je nutno získat vynásobením rozsahem c)Žádný z výše uvedených 3.Trvalá přetížitelnost měřicích přístrojů s třídou přesnosti 0,1 až 0,5 je:

14 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní, měření napětí voltmetrem na žárovce Obr. 2: vlastní, vlastní spotřeba voltmetru

15 Seznam použité literatury: [1] Vitejček, E.: Elektrické měření, SNTL, Praha, 1974 [2] Fiala, M., Vrožina, M., Hercik, J.: Elektrotechnická měření I, SNTL, Praha, 1986

16 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Spotřeba a přetížitelnost měřicích přístrojů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno."

Podobné prezentace


Reklamy Google