Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EK.4.30 Burza CPP, a.s. Vytvořeno:30. 09. 2012 Ověřeno: 02. 10. 2012 Třída: 4.OA

2 Burzy a burzovní obchody Vzdělávací oblast:Odborné předměty Předmět:Ekonomika Ročník: 4. Autor:Ing.Jarmila Muzikářová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, projektor Klíčová slova:hlavní trh, volní trh, promptní trh, aukce, kontinuál Anotace: Materiál je určen k výuce části tematického celku Finanční trhy v rámci ekonomického vzdělávání.

3 Burza cenných papírů Praha,a.s. Vznikla v dubnu 1993, která navazuje na tradice prvorepublikové burzy. Je akciovou společností, je tedy založena akcionáři burzy. Její činnost se řídí Zákonem o burze cenných papírů.

4 Orgány burzy valná hromada (nejvyšší orgán) burzovní komora (statutární orgán) dozorčí rada (kontrolní orgán) výbory

5 Členství na burze ČNB, Ministerstvo financí ČR Akcionáři burzy Členové burzy (obchodníci s cennými papíry, které přijala za členy burzovní komora) Ostatní investoři musí využívat pro své obchody na burze zprostředkovatele.

6 Trh cenných papírů obchodovaných na BCPP,a.s. 1. hlavní trh - nejkvalitnější cenné papíry, nejvíce obchodované 2. volný trh - kvalitní cenné papíry, které by se rády dostaly časem na hlavní trh

7 Obchodování na promptním trhu Jedná se o kurzotvorné obchody na centrálním trhu. 1. Automatické obchody a) aukce b) kontinuál 2. SPAD – nejvýznamnější kurzotvorný prvek 3. Přímé obchody s bloky cenných papírů.

8 Druhy burzovních obchodů 1. z časového hlediska - promptní - termínované 2. z hlediska úmyslu - skutečné - diferenční

9 BCPP,a.s. obchoduje každý všední den (5 dní v týdnu). WWW.pse.cz Pro rychlou orientaci má každá burza svůj index. BCPP,a.s. má index PX.

10 Opakování 1. Jaké znáte orgány burzy? 2. Kdo je členem burzy? 3.Jak se člení trh cenných papírů přijatých k obchodování na BCPP,a.s.? 4. Jak se rozlišují burzovní obchody z časového hlediska?

11 Odpovědi na otázky 1. Valná hromada, burzovní komora, dozorčí rada, výbory. 2. Členem burzy je ČNB, Ministerstvo financí ČR, akcionáři burzy, členové burzy. 3. Trh cenných papírů obchodovaných BCPP,a.s. se člení na hlavní a volný. 4. Z časového hlediska obchody rozlišujeme jako promptní a termínované.

12 Použité zdroje Švarcová,J. a kol. Ekonomie – stručný přehled, 2012/2013, Zlín, CEED 2011. ISBN 978-80- 87301-16-6. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google