Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Srovnání možností matematického vyjádření části celku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Srovnání možností matematického vyjádření části celku."— Transkript prezentace:

1 Srovnání možností matematického vyjádření části celku

2 Stejnou část celku lze matematicky zapsat několika způsoby. Rozdělíme-li jeden celek na dvě stejné části, dostaneme dvě poloviny. Jeden celek, jedna jednina, 100 %.

3 Stejnou část celku lze matematicky zapsat několika způsoby. Půlka, polovina... … a tři její možné matematické zápisy.

4 Stejnou část celku lze matematicky zapsat několika způsoby. … Desetinným číslem … Zlomkem … Procenty

5 Stejnou část celku lze matematicky zapsat několika způsoby. … Desetinným číslem … Zlomkem … Procenty

6 Stejnou část celku lze matematicky zapsat několika způsoby. … Desetinným číslem … Zlomkem … Procenty

7 Převod mezi desetinnými čísly a procenty. V matematickém vyjádření pomocí procent dochází v číselné hodnotě oproti desetinnému číslu k posunu desetinné čárky o dvě místa doprava. K takovému posunutí dochází při násobení číslem 100. 1) Z desetinného čísla na procenta.

8 Převod mezi desetinnými čísly a procenty. Chceme-li část celku vyjádřit místo desetinného čísla pomocí počtu procent, vynásobíme desetinné číslo 100 a připíšeme značku procent. Nejjednodušší způsob, jak násobit 100, je posunout desetinnou čárku o dvě místa doprava. 1) Z desetinného čísla na procenta.

9 V matematickém vyjádření pomocí desetinného čísla dochází v číselné hodnotě oproti zápisu pomocí procent k posunu desetinné čárky o dvě místa doleva. K takovému posunutí dochází při dělení číslem 100. Převod mezi desetinnými čísly a procenty. 2) Z procent na desetinné číslo.,,

10 Převod mezi desetinnými čísly a procenty. Chceme-li část celku vyjádřit místo počtu procent pomocí desetinného čísla, vydělíme desetinné číslo 100 a již nepíšeme značku procent. Nejjednodušší způsob, jak dělit 100, je posunout desetinnou čárku o dvě místa doleva. 2Z procent na desetinné číslo.,,

11 Nejjednodušší způsob jak převést zlomek na desetinné číslo je vydělit čitatele jmenovatelem. Vycházíme při tom ze znalosti, že zlomková čára je jiná možnost zápisu dělení dvou čísel. Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 1) Ze zlomku na desetinné číslo.

12 Chceme-li část celku vyjádřit místo zlomku pomocí desetinného čísla, vydělíme čitatele jmenovatelem. Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 1) Ze zlomku na desetinné číslo.

13 Každé číslo se dá zapsat pomocí zlomku tak, že jej „lomíme“ číslem 1. Každý zlomek můžeme rozšířit libovolným číslem různým od nuly, což znamená vynásobit tímto číslem čitatele i jmenovatele. Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 2) Z desetinného čísla na zlomek. Rozšiřovat budeme tak, abychom se zbavili desetinných čísel, tzn. posunuli desetinnou čárku „na jejich konec“. Čitatele i jmenovatele vynásobíme číslem 10. Čitatele i jmenovatele vynásobíme číslem 100. Na závěr zlomky ještě zkrátíme.

14 Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 2) Z desetinného čísla na zlomek. Na závěr zlomky ještě zkrátíme. :5 :25

15 Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 2.) Z desetinného čísla na zlomek. :5 :25 Chceme-li část celku vyjádřit místo desetinného čísla pomocí zlomku, přepíšeme číslo do tvaru zlomku, ten rozšíříme tak, aby byla v čitateli i jmenovateli celá čísla, a na závěr jej zkrátíme do základního tvaru.

16 Nejjednodušší způsob jak převést zlomek na desetinné číslo je vydělit čitatele jmenovatelem. Vycházíme při tom ze znalosti, že zlomková čára je jiná možnost zápisu dělení dvou čísel. Převod mezi zlomkem a procenty. 1) Ze zlomku na procenta. Nakonec vynásobíme 100 a připíšeme značku procent.

17 Chceme-li část celku vyjádřit místo zlomku pomocí procent, vydělíme čitatele jmenovatelem, vynásobíme číslem 100 a připíšeme značku procent. Převod mezi zlomkem a desetinným číslem. 1) Ze zlomku na procenta.

18 Nejdříve převedeme na desetinné číslo tak, že vydělíme hodnotu počtu procent 100. Převod mezi zlomkem a procenty. 1) Z procent na zlomek. Potom použijeme postup pro převod desetinného čísla na zlomek. :5 :25

19 Doplň tabulku Procenta Desetinná čísla Zlomky 1/1 2/1

20 Tabulka běžně se vyskytujících hodnot Procenta Desetinná čísla Zlomky 1/1 2/1


Stáhnout ppt "Srovnání možností matematického vyjádření části celku."

Podobné prezentace


Reklamy Google