Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZLOMKY - ÚVOD. ZLOMKY devítina Dělíme celek na stejně velké části Obrázek rozstřižen na devět stejně velkých dílů Počet dílů, na které je celek rozdělen,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZLOMKY - ÚVOD. ZLOMKY devítina Dělíme celek na stejně velké části Obrázek rozstřižen na devět stejně velkých dílů Počet dílů, na které je celek rozdělen,"— Transkript prezentace:

1 ZLOMKY - ÚVOD

2 ZLOMKY devítina Dělíme celek na stejně velké části Obrázek rozstřižen na devět stejně velkých dílů Počet dílů, na které je celek rozdělen, určuje jméno zlomku.

3 Rozdělit na čtvrtiny znamená jakkoliv rozdělit na čtyři stejné díly. ZLOMKY čtvrtiny Na kolik dílů je rozdělen obrázek papouška?

4 ZLOMKY Zlomek vyjadřuje část celku ČITATELJMENOVATEL ZLOMKOVÁ ČÁRA

5 ZLOMKY NA ČÍSELNÉ OSE 01 2 Každou jednotku rozdělíme na počet dílků podle jmenovatele Čitatel určuje počet vybraných dílků Kde na ose leží zlomky

6 ROZŠIŘOVÁNÍ ZLOMKŮ Rozšířit zlomek číslem různým od nuly znamená vynásobit čitatele i jmenovatele daným číslem. Hodnota zlomku se nemění! Zlomek rozšiř číslem 2 Pouze jsme každý díl rozdělili na 2.

7 ROZŠIŘOVÁNÍ ZLOMKŮ Rozšiřování číslem 2 (dělení archu papíru)

8 ROZŠIŘOVÁNÍ ZLOMKŮ Rozšiř zlomky číslem 4

9 Procvič: Rozšiř zlomky číslem 3 Rozšiř zlomky číslem 5

10 KRÁCENÍ ZLOMKŮ Krátit zlomek číslem různým od nuly znamená dělit čitatele i jmenovatele daným číslem. Zlomek zkrať číslem 2 Hodnota zlomku se nemění!

11 KRÁCENÍ ZLOMKŮ Zkrať zlomky na základní tvar

12 Procvič: Zkrať zlomky na základní tvar


Stáhnout ppt "ZLOMKY - ÚVOD. ZLOMKY devítina Dělíme celek na stejně velké části Obrázek rozstřižen na devět stejně velkých dílů Počet dílů, na které je celek rozdělen,"

Podobné prezentace


Reklamy Google