Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podnikání - živnost Petr Machala. vymezeno Obchodním zákoníkem (postavení podnikatelů, podnikání a právní forma podnikání) Živnostenský zákon (upravuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podnikání - živnost Petr Machala. vymezeno Obchodním zákoníkem (postavení podnikatelů, podnikání a právní forma podnikání) Živnostenský zákon (upravuje."— Transkript prezentace:

1 Podnikání - živnost Petr Machala

2 vymezeno Obchodním zákoníkem (postavení podnikatelů, podnikání a právní forma podnikání) Živnostenský zákon (upravuje druhy živností, oprávnění pro jejich získání...) Které právní normy vymezují podnikání?

3 organizuje výrobu činí ekonomická rozhodnutí je iniciátorem inovací objevuje nové trhy Kdo je to podnikatel? X

4 Firmy a jejich druhy Firma jednoho vlastníka (živnost) vlastní jeden člověk vkládá do ní kapitál (ručí svým majetkem) náleží mu veškeré výnosy z podnikání nese odpovědnost za závazky (dluhy, faktury, daně...) na HDP se podílí 10%

5 Může provozovat fyzická či právnická osoba, která splňuje: a)všeobecné podmínky (plnoletost, svéprávnost, výpis z rejstříku – trestní bezúhonnost) b)zvláštní podmínky (odbornost…) Kdo může živnost provozovat?

6 Výhodou je snadná registrace a likvidita Nevýhodou je - vlastník ručí osobně za všechny závazky, omezený přístup k úvěrům. Jaké jsou výhody a nevýhody malé firmy?

7 1)Živnost ohlašovací a)Řemeslné výuční list + 4 roky praxe např. zámečnictví, truhlářství, kadeřnictví atd.) Jaké znáte druhy živností? Jaké jsou podmínky?

8 b)Vázané odborná způsobilost + praxe např. cestovní agentura c)Volné žádná způsobilost např. ubytovací služby, realitní činnost, kopírovací práce atd. Jaké jsou podmínky?

9 2.Živnost koncesovaná žádáme o vydání koncesní listiny např. taxislužba, výroba zbraní, rehabilitace atd. Co je to koncese?

10 Vytvoř schéma: chci si založit firmu jednoho vlastníka.

11 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Podnikání - živnost Petr Machala. vymezeno Obchodním zákoníkem (postavení podnikatelů, podnikání a právní forma podnikání) Živnostenský zákon (upravuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google